PAP/Adam Warżawa

[TYLKO U NAS] P. Gawryszczak: Należy na nowo spojrzeć na cały system bezpieczeństwa

Po zamordowaniu prezydenta Gdańska polskie państwo staje przed wyzwaniem, by na nowo spojrzeć na cały system bezpieczeństwa – powiedział w rozmowie z TV Trwam News Piotr Gawryszczak, politolog.

Dramatyczne wydarzenie z Gdańska wyraźnie pokazują, że potrzeba zmiany przepisów dotyczących przestępców niezrównoważonych psychicznie.

– W polskim prawodawstwie nie ma w tej chwili jeszcze wypracowanych metod i pomysłu, co robić z takimi więźniami, którzy opuszczają zakład karny, a są niezrównoważeni psychicznie – zaznaczył Piotr Gawryszczak.

Takie przepisy nie będą ograniczaniem swobód obywatelskich – dodał.

– Zastosowanie jakiegoś przepisu, który by monitował takie osoby albo zmuszał do przebywania w zamkniętych ośrodkach psychiatrycznych nie będzie jakimś ograniczaniem swobód obywatelskich – bo to swobody obywatelskie mają na celu ochronę społeczeństwa przed osobami, które mogą wyrządzić krzywdę jednej bądź wielu osobom – wskazał politolog.

Stefan W., kiedy odbywał karę więzienia, zdiagnozowano u niego schizofrenię. Po wyjściu z więzienia nie został skierowany do specjalnego ośrodka leczącego schorzenia psychiczne. Zignorowano także informacje od jego matki, która alarmowała, że jej syn może być niezrównoważony psychicznie.

– Taki samotny wilk, taki niezrównoważony psychicznie człowiek, gdyby miał materiały wybuchowe, to mógłby tam spowodować rzeź wielu osób – zaznaczył Piotr Gawryszczak.

Stefan W. – jak wynika z informacji prokuratury – planował zamach w Warszawie. Próbował dostać się do Pałacu Prezydenckiego. Zaraz po odsiadce wyroku przyjechał do stolicy, ponieważ – jak tłumaczył – „chciał zrobić coś dużego, o czym wszyscy będą mówić”. Ta sytuacja dobitnie pokazuje, że polskie państwo staje przed wyzwaniem, by na nowo spojrzeć na cały system bezpieczeństwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl