[TYLKO U NAS] P. Daca: Gospodarka wodna w Polsce była przez kilkadziesiąt lat bardzo zaniedbana

Jako Polska jesteśmy krajem bardzo zacofanym w zakresie gospodarki wodnej. Gospodarka wodna w Polsce była przez kilkadziesiąt lat bardzo zaniedbana i względem bardziej rozwiniętych krajów europejskich mamy w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia, bo rzeczywiście mamy bardzo mało wody – powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, w środowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam.

Przemysław Daca akcentował, że Polska ma dzisiaj wielopłaszczyznowy problem z wodą.

– Woda to życie. Jest ona bardzo ważna również i w Polsce, ale chciałbym powiedzieć, że woda też jest żywiołem i statystycznie, jeśli chodzi o Polskę, mamy jej bardzo mało, ale czasami jej mamy za dużo jak np. na przełomie maja i czerwca, kiedy mieliśmy powódź w województwach południowych, albo jak od dwóch lat mamy suszę, i jeżeli mamy suszę w Polsce, to nawet ta statystyczna dostępność spada nawet do tysiąca metrów sześciennych. Dlaczego tak jest? To są uwarunkowania geograficzne, przyrodnicze, hydrologiczne, więc z tym też trzeba się nauczyć żyć – podkreślił gość TV Trwam.

Jako Polska jesteśmy krajem bardzo zacofanym w zakresie gospodarki wodnej – wskazał prezes Wód Polskich.

– Gospodarka wodna w Polsce była przez kilkadziesiąt lat bardzo zaniedbana i względem bardziej rozwiniętych krajów europejskich mamy w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia, bo rzeczywiście mamy bardzo mało wody. Musimy też bardzo dużo zrobić, aby te wodę zatrzymać, bo mamy również problem z tym, iż bardzo mało tej wody zatrzymujemy, bo jedynie około 6 proc. tegorocznego odpływu, który nam głównie ucieka do Bałtyku, a biorąc pod uwagę nasze położenie geograficzne, powinniśmy jej zatrzymywać co najmniej 15 proc. – zaznaczył Przemysław Daca.

Jednym ze sposób na naprawienie polskiej gospodarki wodnej jest Program Rozwoju Retencji.

– Mamy też Program Rozwoju Retencji, który jest przygotowany przez ministra Marka Gróbarczyka. Jest to program stricte inwestycyjny i zawiera w sobie kilkadziesiąt inwestycji głównie w zbiorniki retencyjne małe, duże czy średnie, jak również i stopnie wodne. Rząd zamierza na ten program przeznaczyć około 10 miliardów złotych. Większość tych inwestycji będą wykonywały Wody Polskie, więc trzeba też na to zwrócić uwagę. Prawdopodobnie to jest początek naszej pracy w tym zakresie, bo my jako Wody Polskie jesteśmy właśnie do tego, żeby skupiać wszystkie kompetencje i skupić się m.in. na odrobieniu strat, które mamy w tej chwili w gospodarce wodnej i inwestycjach – podsumował gość „Rozmów niedokończonych”.

radiomaryja.pl

drukuj