fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Koncern multienergetyczny tworzony przez Orlen pozwoli zabezpieczyć interesy i wykorzystać doświadczenia każdego podmiotu, który do niego wejdzie

Koncern multieneregtyczny pozwoli zabezpieczyć interesy także Lotosu i wykorzystać doświadczenie każdego z podmiotów, który wejdzie do tego dużego koncernu tworzonego wokół naszego Orlenu – championa paliwowego i nie tylko paliwowego. Atutem Orlenu jest to, że działa skutecznie na bardzo wymagającym, konkurencyjnym rynku i na tym rynku radzi sobie znakomicie – powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W dobie kryzysu gospodarczego wiele krajów szuka rozwiązań, które przyniosłyby wsparcie dla rodzimego biznesu. Od dłuższego czasu w Polsce swoją silną pozycję na rynku buduje Orlen. Pierwszym krokiem podjętym przez ten koncern była fuzja z Energą, później z Lotosem, a teraz jest próba przejęcia PGNiG.

To jest niezwykle ambitny projekt, ambitnego państwa rządzonego przez Prawo i Sprawiedliwość. Multienergetyczne koncerny są standardem w silnych gospodarczo krajach i konkurenci Orlenu, zdecydowanie większe podmioty na rynkach światowych, taką drogę przeszły już wiele lat temu. Nawet węgierski Mol był konsolidowany jeszcze przed wejściem Węgier do Unii Europejskiej. Wtedy były to procesy zdecydowanie łatwiejsze niż przeprowadzanie fuzji, konsolidacji według rygorów Unii Europejskiej. Mimo tego rząd kierowany przez PiS chce nadrobić zaległości z lat poprzednich – powiedział Maciej Małecki.

Jak zaznaczył gość „Aktualności dnia”, plan podjęty przez Orlen jest niezwykle ambitny.

– Zależy nam na tym, by w Polsce powstał silny koncern multienergetyczny, który będzie mógł skutecznie rywalizować na rynkach międzynarodowych i będzie mógł poszerzać swoją obecność w wielu krajach. Taki koncern będzie też zdecydowanie bardziej odporny na wahania koniunktury. Będzie szereg obszarów – to bardzo mocno wykazuje prezes Daniel Obajtek, który niezwykle pieczołowicie prowadzi ten proces – z których polskie państwo, także odbiorcy produktów, usług tego koncernu będą mogli cieszyć się z oszczędności – podkreślił wiceminister aktywów państwowych. 

Po przejęciu Lotosu przez Orlen pojawiły się zarzuty, że gdański koncern straci na tej fuzji.

– Mamy taką niecodzienną sytuację, w której dwa koncerny należą do polskiego państwa. Zarówno w Orlenie, jak i Lotosie dominującą pozycję ma Skarb Państwa i te dwa koncerny Skarbu Państwa rywalizują ze sobą, mimo że jest to działanie w ramach jednego portfela Skarbu Państwa. Siłą rzeczy dochodzi do pewnej rywalizacji, do pewnego powielania działań gospodarczych i stworzenia jednego podmiotu, które pozwoli wejść na zdecydowanie większą skale możliwości inwestycyjnych. Z dołączeniem PGNiG koncern będzie miał możliwość stania się kołem zamachowym w wielu inwestycjach – zaznaczył polityk.

Z połączenia Lotosu i Orlenu wynika wiele korzyści.

Dzisiaj Lotos jest spółką zbudowaną tak naprawdę na profilu rafineryjnym. W najbliższych latach spodziewamy się zmniejszenia spożycia tradycyjnych paliw. W związku z tym pozycja Lotosu systematycznie by słabła. Koncern multieneregtyczny pozwoli zabezpieczyć interesy także Lotosu i wykorzystać doświadczenie każdego z podmiotów, który wejdzie do tego dużego koncernu tworzonego wokół naszego Orlenu – championa paliwowego i nie tylko paliwowego. Atutem Orlenu jest to, że działa skutecznie na bardzo wymagającym, konkurencyjnym rynku i na tym rynku radzi sobie znakomicie – wskazał Maciej Małecki.

Jak zwrócił uwagę gość Radia Maryja, Orlen cały czas poszerza swoją działalność.

– W Orlenie trwa budowa niezwykle nowoczesnego centrum badawczo – rozwojowego. To będzie też koło zamachowe myśli technicznej – wykorzystanie wiedzy polskich inżynierów i pięcia się w górę na tej technologicznej drabinie, w niezwykle wymagających dziś czasach – podsumował wiceminister.

Całą rozmowę z Maciejem Małeckim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj