[TYLKO U NAS] M. Maląg: Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne były zrehabilitowane pod wieloma względami i otrzymały odpowiednie wsparcie

Nasza konkretna propozycja to jest przede wszystkim zmiana systemu orzecznictwa i podejście do osoby z niepełnosprawnością jako kompleksowa rehabilitacja. Budujemy model kompleksowej rehabilitacji (…). Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne były zrehabilitowane pod względem medycznym, społecznym, zawodowym, a także otrzymały odpowiednie wsparcie – mówiła w piątkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam prezes zarządu PFRON Marlena Maląg, kandydat do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Prawo i Sprawiedliwość w kwestii wsparcia dla osób niepełnosprawnych stawia na współprace wielu podmiotów – wskazała Marlena Maląg.  

– Program wyborczy PiS to kompleksowe wsparcie tworzenia takiej szerokiej koalicji na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a więc to jest ta dobra współpraca rządu, samorządu, organizacji pozarządowych. Przede wszystkim my to, co zrobiliśmy przez cztery lata, to jest taki skok milowy we wsparciu osób z niepełnosprawnościami. Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia, bo to z osobami niepełnosprawnymi trzeba byłoby rozmawiać, czy im żyje się lepiej, ale przede wszystkim najważniejszy jest człowiek – podkreśliła.

Prezes zarządu PFRON podkreśliła, że obecny rząd wprowadził określone rozwiązania, które mają na celu pomóc osobom niepełnosprawnym.

– Sztandarowym programem jest ustawa o dostępności, która już funkcjonuje, z potężnym budżetem ponad 23 mld złotych. W piątek rano ogłosiliśmy, a właściwie uruchomiliśmy taką dobrą współpracę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Rodziny, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz PFRON, gdzie uruchamiamy nowy program, który jest przed wszystkim związany z syndromem czwartego piętra, a więc żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły swobodnie poruszać się w tej przestrzeni społecznej. Chodzi po prostu o windy, o możliwość zakupu tych wind, ale nie tylko przez jednostki samorządu terytorialnego – po środki także mogą wystąpić TBS-y [Towarzystwa Budownictwa Społecznego – red.], spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty mieszkaniowe – wyjaśniła gość TV Trwam.

Cały czas zabezpieczamy osoby niepełnosprawne w kwestii aktywizacji zawodowej oraz społecznej – zwróciła uwagę kandydat PiS do Sejmu.

– Dedykujemy te programy przede wszystkim osobom niepełnosprawnym i to są programy wieloletnie. One będą realizowane przez kolejne lata i wzmacniane, bo przede wszystkim zależy nam na tym, aby osoby z niepełnosprawnościami wychodziły na rynek pracy – zaznaczyła Marlena Maląg.

Prezes zarządu PFRON, odnosząc się do propozycji rozwiązań dotyczących osób niepełnosprawnych ze strony PiS oraz PO, zauważyła, że Prawo i Sprawiedliwość podchodzi do tej kwestii w sposób kompleksowy.

– Nasza konkretna propozycja to jest przede wszystkim zmiana systemu orzecznictwa i podejście do osoby z niepełnosprawnością jako kompleksowa rehabilitacja. My budujemy model kompleksowej rehabilitacji – przede wszystkim lata 50-te, kiedy pan prof. Wiktor Dega wdrażał w kraju rehabilitację kompleksową, powiedział wyraźnie, że jeżeli ratujemy człowieka, to niegodnym jest pozostawienie go samym sobie. My np. na kolejne lata proponujemy model rehabilitacji kompleksowej. Już dziś rozpoczynamy pilotaż tego programu z budżetem 85 mln złotych i on będzie realizowany do roku 2023. Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne były zrehabilitowane pod względem medycznym, społecznym, zawodowym, a także otrzymały odpowiednie wsparcie. A więc my podchodzimy kompleksowo, a nie punktowo, jak PO – tłumaczyła gość „Polskiego punktu widzenia”.

radiomaryja.pl

drukuj