[TYLKO U NAS] Ks. Prof. Machniak: Wizyty Jana Pawła II do Polski były przypominaniem, czym jest Polska i skąd wychodzi

Dla Jana Pawła II historia to nie jest przeszłość zawarta w książkach, ale historia jest częścią naszej świadomości. Ojciec Święty wiele razy powtarzał, że nie da się zrozumieć Polski i Polaków bez Chrystusa – powiedział w sobotnim programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Jan Machniak.

Gość audycji wskazał, że wizyty Jana Pawła II do Polski były przypominaniem, czym jest Polska i skąd wychodzi. Odniósł się przy tym do pierwszej podróży apostolskiej papieża Polaka do ojczyzny.

2 czerwca 1979 r. papież Jan Paweł II przybył z I pielgrzymką do Polski. Ojciec Święty odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.

Atmosfera tych dni – od 2 do 10 czerwca – była niezwykła. Wszyscy żyli pielgrzymką Jana Pawła II do ojczyzny – wspominał ks. prof. Jan Machniak.

Plac Zwycięstwa w Warszawie – to było to pierwsze zetknięcie się z polską ziemią. I to ucałowanie ziemi polskiej, ten gest, który towarzyszył Ojcu Świętemu później w każdej pielgrzymce. Ojciec Święty sam wyjaśnił ten gest. Powiedział, że to jest jak pocałunek złożony na rękach matki. Ojczyzna dla Papieża to była matka – powiedział duchowny.

Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przypomniał o wielkich słowach papieża Polaka wypowiedzianych w stolicy Polski.

Doskonale pamiętamy słowa Ojca Świętego w Warszawie na Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. To były słowa znamienne. Ojciec Święty przybywał w przeddzień zesłania Ducha Świętego, zatem to wszystko się nakładało. Ten czerwiec był niezwykły – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Ks. Jan Machniak przypomniał również kolejne części wizyty papieża Polaka.

Następnie Jan Paweł II udał się do Gniezna. Gniezno to początek naszego chrześcijaństwa. Papież Paweł VI chciał przybyć na 1000-lecie chrztu Polski w 1966 r., ale nie mógł. Jan Paweł II przyjeżdża do Polski i odwiedza najważniejsze miejsca – Warszawa, Gniezno i Częstochowa, czyli duchowa stolica naszego kraju, gdzie tron swój ma Matka Boża Częstochowska. Następnie papież udał się do Krakowa i Oświęcimia. W Oświęcimiu Ojciec Święty oddał hołd milionom ofiar II wojny światowej, gdzie klęknął na tej świętej ziemi i modlił się. Następnie Nowy Targ, Kalwaria Zebrzydowska i Wadowice, gdzie rodziły się fundamenty jego powołania – mówił.

Cała pielgrzymka Ojca Świętego była przypominaniem, czym jest Polska i skąd Polska wychodzi – podkreślił wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Dla Jana Pawła II historia to nie jest przeszłość zawarta w książkach, ale historia jest częścią naszej świadomości. Nie da się zrozumieć człowieka bez tej historii. Ojciec Święty wiele razy powtarzał, że nie da się zrozumieć Polski i Polaków bez Chrystusa. Nie da się zrozumieć tego naszego ciągłego podnoszenia się z kolan, odbudowywania niepodległości, budowania państwa polskiego. Ojciec Święty doskonale to wyczuwał – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Rozmowa z ks. prof. dr hab. Janem Machniakiem. Wysłuchaj tutaj.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl