[TYLKO U NAS] Ks. płk Z. Kępa: Kapelani powinni być przy żołnierzach nawet w obliczu zagrożenia życia

Żołnierz pragnie zrobić obrachunek ze swojego życia, pragnie być przygotowanym na śmierć. To właśnie zadanie kapelana – towarzyszyć żołnierzowi w takiej sytuacji nawet, jeżeli kapelanowi grozi niebezpieczeństwo – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam ks. płk dr Zbigniew Kępa, rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego.

W katedrze polowej Wojska Polskiego odbyły się obchody 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce. Po co potrzebni są w wojsku księża, którzy nie są wsparciem na polu bitwy z bronią w ręku?

– Myślę, że to, że duszpasterstwo obchodzi 100. rocznicę najdobitniej świadczy o tym, że kapelan jest w wojsku potrzebny. Jesteśmy po prostu potrzebni żołnierzom, jesteśmy potrzebni funkcjonariuszom – podkreślił ks. płk dr Zbigniew Kępa.

Kapelan jest potrzebny w wojsku zarówno w okresie wojny, jak i pokoju – zaznaczył ksiądz pułkownik.

– Podnoszenie morale na polu bitwy dotyczy czasu wojny. Na szczęście mamy teraz czas pokoju. Możemy powiedzieć, że są też specyficzne sytuacje także i w tym czasie. Podczas wojny żołnierz walczy na polu bitwy za Ojczyznę. Żołnierzowi potrzebny jest lekarz i kapelan, żeby tego żołnierza wesprzeć, dać mu pomoc w przypadku ran i pomóc duchowo, stąd obecność kapelanów. Kapelan jest tak samo potrzebny w czasie pokoju. Żołnierz musi przygotowywać się, by być gotowym na obronę swojego kraju. Są też zagraniczne misje, które są bardzo niebezpieczne. Tam również udają się kapelani – wskazał.

Jednym z ważnych aspektów – o czym mówią historycy wojskowości – jest to, że żołnierz ma świadomość, że po śmierci istnieje życie wieczne.

– Jeżeli żołnierz jest na froncie, to ma świadomość tego, że jego życie jest bardzo kruche. Zdaje sobie sprawę, że jego życie jest zagrożone, kiedy patrzy na umierających kolegów. Pojawiają się wtedy pytania dotyczące sensu życia. Żołnierz potrzebuje znaleźć tę odpowiedź – wskazał ks. płk dr Zbigniew Kępa.

Podczas Mszy św. z okazji 100. rocznicy powołania Biskupstwa Polowego głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który wskazał na ogromną rolę kapelana, szczególnie pod kątem sakramentu pokuty i pojednania.

– Pan prezydent dotknął istotnej części naszej posługi. Podczas I wojny światowej Polacy spowiadali się w okopach. To nie zmieniło się do dnia dzisiejszego. Żołnierz pragnie zrobić obrachunek ze swojego życia, pragnie być przygotowanym na śmierć. To właśnie zadanie kapelana – towarzyszyć żołnierzowi nawet w takiej sytuacji , jeżeli kapelanowi grozi niebezpieczeństwo – powiedział.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl