fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Ks. J. Martinowicz o apelu ks. abp. Tadeusza Kondrusiewicza ws. możliwości spotkań duchownych z zatrzymanymi na Białorusi: Ta inicjatywa jest bardzo potrzebna. Kościół katolicki podjął już wiele inicjatyw modlitewnych

Inicjatywa ks. abp Tadeusz Kondrusiewicza jest bardzo potrzebna. Kościół katolicki podjął już wiele inicjatyw modlitewnych, chociażby wspólna modlitwa w minioną niedzielę. W Grodnie zgromadziło się duchowieństwo i wierni różnych wyznań chrześcijańskich tego miasta. Wspólnie modlili się o pokój – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ks. Jerzy Martinowicz, rzecznik Kurii Grodzieńskiej.

Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych Białorusi Juryja Karajeua z prośbą o spotkanie w sprawie osób zatrzymanych w czasie protestów. Ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz zaapelował o zgodę na odwiedzanie zatrzymanych w areszcie przez duchownych.

Sytuacja na Białorusi jest bardzo dynamiczna. Kościół katolicki występuje z wieloma inicjatywami, wspomagając duchowo Białorusinów.

– To jest coś niesamowitego, że w tym trudnym czasie znikają wszelkie bariery, nikt nie przywiązuje wagi do różnic między nami, ale wszyscy modlą się jednym głosem. To jest wielka siła i wielka moc. Wspólnotowa postawa daje mieszkańcom Białorusi nadzieję na zwycięskie wyjście z tego kryzysu – podkreślił ks. Jerzy Martinowicz.

Jedna z podjętych inicjatyw będzie miała miejsce w Mińsku.

– Na zaproszenie ks. apb. Tadeusza Kondrusiewicza zgromadzą się przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, a także przedstawiciele judaizmu i islamu. Myślę, że w wielu innych Kościołach katolickich i nie tylko, wszyscy wspólnie będą odmawiać modlitwę „Ojcze nasz”. Będą prosić o dar pokoju i pojednania dla wszystkich obywateli Białorusi, na drodze dialogu i w duchu wzajemnego szacunku i troski o dobro wspólne – zwrócił uwagę duchowny.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj