[TYLKO U NAS] H. Grzegorczyk: Deszcze w Gdańsku oznaczają podtopienia miasta

Każde deszcze, które pojawiają się w Gdańsku, oznaczają podtopienia w głównych częściach miasta, w głównych arteriach komunikacyjnych – alarmował we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Hubert Grzegorczyk ze stowarzyszenia „My Gdańsk”.

Ostatnie deszcze, które padały w Polsce – także te na Pomorzu – pokazały po raz kolejny, że miasto Gdańsk jest nieprzygotowane, jeśli chodzi np. o odprowadzanie wody opadowej. Niesprawnie działający system kanalizacyjny doprowadza do nieustannych i licznych podtopień – wskazywał gość Radia Maryja.

– Doszło do takiego absurdu, że od 2001 r. na cały system przeciwpowodziowy wydano w Gdańsku 404 mln zł, wybudowano 51 zbiorników retencyjnych, a woda wciąż nie jest odprowadzana. Mamy tzw. dualizm; wydawane są ogromnej ilości pieniądze, a jednocześnie jest ciche przyzwolenie deweloperów na to, by budowali kolejne rejony miasta – komentował politykę władz Gdańska w zakresie działań przeciwpowodziowych członek stowarzyszenia „My Gdańsk”.

Hubert Grzegorczyk wyjaśnił, jak woda dostaje się do centrum miasta.

– Kiedy pada deszcz, woda wpływa z tzw. dolnych tarasów do centrum i regularnie zalewa niektóre części Gdańska. W urzędzie miejskim, gdy wchodzi klient, żeby załatwić jakąś sprawę, wokół drzwi widzi ustawione worki z piaskiem. Pracownik urzędu wnosi te worki i układa tak, by woda nie dostała się do środka budynku – powiedział gość Radia Maryja.

Jak przekonywał, podtopienia Gdańska to wina władz miasta.

– Jest ogromna liczba zaniedbań, jeśli chodzi o (…) infrastrukturę deszczową. Dotyczy to centrum Gdańska i jego innych rejonów. My tylko słyszymy jako mieszkańcy, że coś się próbuje zrobić, naprawić. Teraz pytam, dlaczego po słynnej na całą Polskę awarii przepompowni w Gdańsku nie została powołana żadna komisja ekspertów, która miała wyjaśnić przyczynę awarii. Przypominam, że było to zapowiedziane przez miasto, było obiecywane, że mieszkańcy się dowiedzą. Tego nie ma. Jest rzucanie słów na wiatr – podkreślił Hubert Grzegorczyk.

„Aktualności dnia” z udziałem Huberta Grzegorczyka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj