Fot. US Army Europe

[TYLKO U NAS] Dr J. Wiśniewski: Ćwiczenia Defender-Europe 20 pokazują, że Amerykanie wspierają Polskę przeciwko Rosji

Ćwiczenia DefenderEurope 20 jasno pokazują, że szczególnie Stany Zjednoczone wspierają polskie państwo przeciwko naszemu Wielkiemu Bratu, czyli Federacji Rosyjskiej mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja historyk dr Jan Wiśniewski, koordynator Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Jak poinformował w piątek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak, największe od 25 lat ćwiczenia wojsk USA Defender-Europe 2020 rozpoczynają się w Polsce. Pierwsze dwie kolumny żołnierzy i sprzętu wjadą na teren naszego kraju ok. godziny 20:00 przez przejście graniczne w Kołbaskowie. W ramach tych manewrów Amerykanie przerzucą na Stary Kontynent 20 tys. swoich żołnierzy.

Żołnierze, którzy trafią do Polski, będą rozlokowani, aby przygotować się do szybkiego przerzutu. Kiedy nastąpi np. zagrożenie ze wschodu, reakcja państw NATO musi być bardzo szybka. Dlatego właśnie te ćwiczenia dotyczą szybkiego przerzutu sił zbrojnych, w tym przypadku amerykańskiej dywizji, która tak naprawdę wypłynęła ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, dotarła do portów europejskich i dopiero teraz jest przerzucana do naszego kraju – zwrócił uwagę dr Jan Wiśniewski.

Fot. US Army Europe

To ćwiczenia i testy, jakie procedury wdrożyć, aby ten transport był sprawny i przebiegał bezproblemowo. […] Trzeba pamiętać, że przerzut będą ćwiczyć również polskie oddziały z zachodniej części naszego kraju na wschód. W przypadku zagrożenia musimy mieć odpowiedni czas na reakcję. Musimy też mieć odpowiednią procedurę, jak postępować w takiej sytuacji. To wszystko trzeba przećwiczyć, by przygotować się na pewien rozwój sytuacji – dodał gość Radia Maryja.

Ćwiczenia w zakresie programu Defender-Europe 20 to wyraz nie tylko bezpieczeństwa militarnego, ale także wyraźny sygnał polityczny.

Rzeczywiście tak jest. A to z tego powodu, że część żołnierzy amerykańskich, która weźmie udział w ćwiczeniach w Polsce, później pozostanie na terytorium naszego państwa wraz ze sprzętem. Należy pamiętać, że w tych ćwiczeniach będzie uczestniczyło np. około 6 tys. pojazdów. […] Szczególnie USA jasno pokazuje, że wspiera polskie państwo oczywiście przeciwko naszemu Wielkiemu Bratu, czyli Federacji Rosyjskiej. To jest taka forma pokazania, że Stany Zjednoczone myślą o wschodniej flance NATO i nie pozostawią swoich sojuszników w tym Polski bez pomocy – podkreślił historyk.

Według zapowiedzi MON, w Defender-Europe 20 i serii ćwiczeń połączonych weźmie udział prawie 37 tys. żołnierzy z 18 krajów. Polski wkład to udział ponad 2 tys. żołnierzy, ciężkiego sprzętu, lotnictwa, a także takich służb jak Policja, Straż Graniczna czy Straż Pożarna.

Całą rozmowę z udziałem dr. Jana Wiśniewskiego w ramach piątkowych „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj