fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr D. Sobieska z The Cleveland Opera w USA: Polska kultura i tradycja to wieki skarb, którym trzeba się dzielić

Staramy się pokazywać polską kulturę od najpiękniejszej strony, bo polska kultura i tradycja jest niezwykle atrakcyjna nie tylko dla nas, ale dla wszystkich powiedziała dr Dorota Sobieska, reżyser teatralny i dyrektor artystyczny The Cleveland Opera w USA, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Dr Dorota Sobieska jest reżyserem teatralnym i dyrektorem artystycznym The Cleveland Opera w Ohio w Stanach Zjednoczonych. Wyreżyserowała 50 tytułów operowych, wnosząc szerokie doświadczenie do teatrów operowych na całym świecie.

Staramy się pokazywać polską kulturę od najpiękniejszej strony, bo polska kultura i tradycja jest niezwykle atrakcyjna nie tylko dla nas, ale dla wszystkich. To jest wielkie bogactwo i wieki skarb, którym trzeba się dzielić, bo wszystko to, co pochodzi od Boga, jest skarbem dla wszystkich. To nie jest nasza własność, to nie jest dla nas do opracowania, do pomniejszania, do interpretacji, ale to jest dar od Pana Boga – podkreśliła gość Radia Maryja.

W czerwcu 2018 r. Dorota Sobieska wyreżyserowała w The Cleveland Opera operę „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.

W przedsięwzięciu wzięło udział 100 osób; orkiestra, chór, dwa balety. Bilety kupiło więcej Amerykanów niż Polaków. Nie ograniczajmy się do tego, że polską kulturę doceni tylko Polak, bo tak nie jest. To jest nasza służba, żeby się dzielić naszym największym dobrem i pięknem – zwróciła uwagę reżyser teatralny.

Dorota Sobieska prowadzi również audycje muzyczne w radiu. Jak sama przyznała, tę wielką pasję wyniosła z domu rodzinnego.

Chodziłam do dobrych szkół w Warszawie, bo do Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ogrodzie Saskim. Później skończyłam Liceum im. Mikołaja Reja, szkołę muzyczną i anglistykę, najpierw podstawową w Warszawie, a później wyjechałam na doktorat do Kent State. Tam zrobiłam doktorat interdyscyplinarny. To mi bardzo pomaga w prowadzeniu audycji radiowych, bo tam jest muzyka i poezja. To jest taka baza, która pozwala na zaoferowanie komentarza do muzyki, którą słuchacze się otaczają. Ten komentarz jest bardzo istotny. Objaśnienie nie tylko historyczne, ale i formy muzycznej, poetyckiej – zaakcentowała.

Cała audycja „Aktualności dnia” z udziałem dr Doroty Sobieskiej dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl