fot. bialykruk.pl

[TYLKO U NAS] Adwokat F. Wołoszczak o bojkocie podręcznika do HiT przez dyrektorów szkół: To działanie całkowicie pozbawione podstawy prawnej

Mówiąc delikatnie, nie na miejscu jest, że dyrektor szkoły, który działa na podstawie i w ramach prawa, namawia do niekorzystania z podręcznika, który jest rekomendowany w rozporządzeniu. Moim zdaniem jest to działanie całkowicie pozbawione podstawy prawnej – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Filip Wołoszczak, adwokat z organizacji Prawo Filipa. Wielu dyrektorów polskich szkół namawia, by podczas zajęć z przedmiotu historia i teraźniejszość nie korzystać z podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego jest poddawany krytyce, co jest zrozumiałe przy jakichkolwiek publikacjach. Jednak wypowiedzi polityków, samorządowców czy dyrektorów szkół na jego temat nie są w większości krytyką, gdyż ta musi być konstruktywna, oparta na argumentacji. Są to więc raczej próby demonizowania zarówno samego podręcznika, jak i jego autora. Pojawiają się nawet apele o bojkot czy cenzurowanie książki.

 – Mówiąc delikatnie, nie na miejscu jest, że dyrektor szkoły, który działa na podstawie i w ramach prawa, w tym Prawa oświatowego i ustawy Karta nauczyciela oraz wszystkich rozporządzeń wydanych w tej sprawie, namawia do niekorzystania z podręcznika, który jest rekomendowany w rozporządzeniu– zaznaczył Filip Wołoszczak.

Prawnik zwrócił uwagę, że taki dyrektor kwestionuje uprawnienia prawotwórcze ministra oraz podstawę programową.

– Czemu w takim razie do tej pory (przynajmniej ja nie pamiętam takiej sytuacji) dyrektorzy nie kwestionowali innych podręczników, z którymi w jakikolwiek sposób się nie zgadzają? Nie jest to na miejscu i moim zdaniem jest to działanie całkowicie pozbawione podstawy prawnej – mówił adwokat.

Wbrew staraniom niektórych nie można zabronić korzystania z pomocy naukowej zaakceptowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dlatego też Prawo Filipa przygotowało specjalną petycję dla rodziców, którzy chcą, by ich dzieci korzystały z podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego. [pobierz pismo] 

– Razem z panią Joanną Cabaj przygotowaliśmy pismo, które rodzice mogą pobrać i wysłać do dyrekcji szkół, w którym to podałem podstawę prawną, żeby młodzież w szkole uczyła się na podstawie tego podręcznika. Jakie to są podstawy prawne? O jednej już wspomniałem – to kwestia rozporządzenia, gdzie jest wskazywane, iż na podstawie tego podręcznika dzieci powinny się uczyć i mają się uczyć przedmiotu historia i teraźniejszość. To także przepisy wyższej rangi, a mianowicie chociażby przepisy konstytucji, które wskazują, że rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. W związku z tym jak najbardziej przysługuje rodzicom bardzo szerokie prawo do decydowania, czego ich dzieci się uczą i na jakiej podstawie – wskazał Filip Wołoszczak.

Podręcznik-HiT-pismo-do-dyrekcji-Prawo-Filipa

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl