fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] A. Skowron: Filozofia odpowiada na pytania, na które inne nauki nie są w stanie odpowiedzieć. Ma większą kompetencję do wyjaśniania ludzkich wątpliwości, dlatego jest współcześnie niezbędna

Filozofia odpowiada na pytania, na które inne nauki nie są w stanie odpowiedzieć. Filozofia ma większą kompetencję do wyjaśniania ludzkich wątpliwości, dlatego jest współcześnie niezbędna. Wielki niemiecki filozof Immanuel Kant w „Krytyce czystego rozumu” rozdzielił filozofię na akademicką i uniwersalną. Ta pierwsza, akademicka, interesuje studentów i profesorów, odpowiada na pytania, których zwykły człowiek sobie nie zadaje. Ta druga, uniwersalna, jest obecna w naszym życiu codziennie. Stawiamy sobie pytania o sens życia, o życie po śmierci, o sens cierpienia w przypadku chorych – powiedział filozof i filolog Adam Skowron w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Filozofia jest nauką, która pozwala na umiejętne stawianie pytań niebanalnych. Współczesny świat jest zmaterializowany i z tego powodu brakuje refleksji nad głębszym sensem istnienia. Gość TV Trwam rozwinął pojęcie nurtu filozoficznego, jakim była i jest sofistyka. Ruch ten charakteryzuje się świadomym posługiwaniem się nieuczciwą argumentacją w celu udowodnienia błędnej tezy, co często jest współcześnie spotykane.

– Starożytni sofiści zwracali uwagę na skuteczność i zadowolenie swoich słuchaczy, nie chodziło im o prawdę. Byli współczesnymi odpowiednikami trenerów personalnych. Podczas wędrówek zatrzymywali się w miastach, wygłaszali przemówienia, które dostosowywali do swoich słuchaczy. Dziś ta skuteczność i kategoria zadowolenia jest widoczna w służbie zdrowia i edukacji – wskazał Adam Skowron.

Wyszczególnienie służby zdrowia i edukacji w kategoriach sofistycznych, filozof natychmiast wytłumaczył.

– Jeżeli chodzi o służbę zdrowia, to proszę zauważyć, że współcześnie polega na modelu postmodernistycznego biznesu. Pacjent jest w zasadzie klientem, który przychodzi do usługodawcy, w domyśle lekarza, i chodzi tutaj o zadowolenie. W medycynie mówimy o zdrowiu, ale to pewnego rodzaju prawda. W służbie zdrowia nie chodzi o to, aby tę prawdę uzyskać, ale żeby lekarz konkretnie powiedział pacjentowi, co ma konkretnie zrobić, aby wyzdrowiał. Jeżeli te warunki będą spełnione, to pacjent będzie zadowolony – wyjaśnił gość „Rozmów niedokończonych”.

Podobnie jest w edukacji – kontynuował Adam Skowron.

– Na przykładzie uniwersytetów. Częstym zjawiskiem jest „przepuszczanie” studentów z roku na rok. Wynika to z tego, że student ma być zadowolony. Nie jest trzymany ten poziom, jaki był dawniej. Obecnie mamy bardzo dużo studentów, z racji tego poziom znacząco się obniżył. Nie chodzi już o prawdę i wiedzę, którą każdy powinien poznać, ale o „zaliczenia” na te przysłowiowe 30-40 procent. Dopuszczająco zaliczają dany kierunek, otrzymują tytuł magistra i są zadowoleni, jak wcześniej wspomniany pacjent. (…) Jest to sofistyczna litość  – podkreślił humanista.

W jaki sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się ruchom sofistycznym? Co stanowi remedium na tę sytuację?

– Odwołam się do śp. prof. Bogusława Wolniewicza. Powiedział on, że cywilizacja Zachodu opiera się na trzech filarach: prawo rzymskie, filozofia grecka oraz monoteizm. Chcąc cokolwiek naprawić, najpierw musimy naprawić te fundamenty, bo na nich będzie oparta nasza przyszłość. Prawo rzymskie jest współcześnie niesłychanie modyfikowane, a pojęcie sprawiedliwości zostało rozmyte. Podobnie jest w przypadku filozofii greckiej. Ta myśl to Arystoteles i Platon. Współcześnie się o tym zapomina. Nieudolnie szuka się innych ścieżek. W przypadku religii mamy do czynienia z sekularyzacją i islamizacją w Europie. Naprawa cywilizacji może się udać jedynie poprzez naprawę tych fundamentów, trzeba do nich dotrzeć – akcentował Adam Skowron.

W programie wziął udział także dr hab. prof. UKW Janusz Sytnik-Czetwertyński [czytaj więcej].

radiomaryja.pl

drukuj