fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] A. Gembicka: Koła gospodyń wiejskich są obecnie świetnie działającymi inkubatorami przedsiębiorczości

Koła gospodyń wiejskich są obecnie świetnie działającymi inkubatorami przedsiębiorczości. Okazuje się, że wystarczyło dać kobietom możliwości rozwoju – zaznaczyła Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, w swoim wykładzie podczas konferencji „Perspektywy dla polskiego rolnictwa” w WSKSiM.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka podczas konferencji „Perspektywy dla polskiego rolnictwa” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej wygłosiła wykład na temat: „Lokalne inicjatywy społeczne”.

9 listopada 2018 r. weszła w życie nowa ustawa o kołach gospodyń wiejskich, która m.in. nadała im osobowość prawną.

– Koła gospodyń wiejskich są obecnie świetnie działającymi inkubatorami przedsiębiorczości. Przez wiele lat wiele osób głowiło się nad tym, jak wspomóc rozwój przedsiębiorczości na wsi, a tymczasem okazuje się, że wystarczyło dać kobietom możliwości rozwoju. (…) Koła gospodyń uzyskały osobowość prawną, zwolnienie z podatku dochodowego, zwolnienie z podatku VAT przy dochodach do 200 tys. złotych i nie są zobowiązane do pełnej księgowości, nie mają obowiązku kasy fiskalnej – tłumaczyła sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Koła gospodyń wiejskich w ciągu ostatnich lat przeżywają renesans i dynamicznie się rozwijają – podkreśliła Anna Gembicka.

– W ciągu niespełna 1,5 roku zarejestrowało się aż 9 tysięcy takich organizacji, z czego większość to są całkiem nowe organizacje. To oznacza, że mamy koła, które działają od lat i mają wieloletnie tradycje, ale pojawiło się także dużo nowych kół, które skupiają często bardzo młode kobiety, które czasami wracają z miasta na wieś i chcą tam prowadzić swoją działalność społeczną – wskazała prelegent.

Koła gospodyń wiejskich mogą przyczynić się do rozwoju rolnictwa poprzez swoją działalność gospodarczą.

– Mówimy o 9 tysiącach potencjalnych małych firm, które mogą sprzedawać swoje produkty, swoje przetwory, swoje rękodzieła; mogą promować swój region; mogą organizować zajęcia edukacyjne, kulturalne dla swoich miejscowości, dla gmin, dla powiatu. To jest ogromny potencjał, który my – jako rząd – widzimy. W tym roku także chcemy przekazać około 40 milionów złotych na działalność kół gospodyń wiejskich w ramach środków, które będą przekazywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – powiedziała Anna Gembicka.

Sprzedaż lokalnych produktów i wyrobów wpływa na promowanie regionu, co przekłada się na atrakcyjność turystyki w danym miejscu.

– Trzeba zrobić ukłon w stronę Ministerstwa Rolnictwa, które stopniowo poszerza możliwość prowadzenia rolniczego handlu detalicznego. To są zmiany szczególnie ważne z perspektywy rolników, którzy chcą bezpośrednio swoje produkty sprzedawać do stołówek, do restauracji. Koła także mogą swoje produkty sprzedawać, reklamując przy tym swoje regiony – podkreślała wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

– Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na to, co jedzą, w jakim otoczeniu przebywają. Dodając do tego możliwości, które daje nam rolniczy handel detaliczny, czyli bezpośrednią sprzedaż do stołówek i restauracji, można na wyrobach kół oprzeć działanie wielu punktów gastronomicznych czy punktów związanych z turystyką – na tym zyskują wszyscy – dodała.

 

radiomaryja.pl

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl