Twitter usunął post duchowo-politycznego przywódcy Iranu o tym, że nie można ufać szczepionkom z USA i UK

Twitter usunął w sobotę wiadomość najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneia, mówiącą o tym, że nie można ufać amerykańskim i brytyjskim szczepionkom na koronawirusa. Portal społecznościowy wyjaśnił, że wpis był niezgodny z jego zasadami.

„Zabrania się importowania szczepionek wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Absolutnie nie możemy im ufać” – napisał w piątek Chamenei po angielsku na swoim koncie na Twitterze.

„Niewykluczone, że chcą zakazić inne narody” – można było przeczytać w wiadomości, zawierającej fragment przemówienia telewizyjnego.

„Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z francuską krwią zakażoną wirusem HIV, francuskie szczepionki również nie są godne zaufania” – przekonywał irański przywódca, odnosząc się do sprawy zakażonej krwi we Francji w następstwie transfuzji w latach 1980-1990.

Następnie Twitter usunął ten post.

„Ten tweet nie jest już dostępny, ponieważ złamał zasady Twittera” – głosi wiadomość na twitterowym koncie Chameneia.

Rzecznik portalu przekazał następnie w sobotę, że wpis „wyraźnie naruszył politykę (Twittera) dotyczącą wprowadzających w błąd informacji o COVID-19”.

W grudniu Twitter ogłosił środki mające na celu zwalczanie potencjalnych „fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji” o szczepionkach przeciwko koronawirusowi.

„Właściciel konta będzie musiał usunąć tweeta naruszającego zasady, aby odzyskać dostęp do swojego konta” – wyjaśnił rzecznik.

Iran zakazał szczepionek firm Pfizer-BioNTech, Moderna i AstraZeneca-Oxford, które zostały wprowadzone lub mają zostać wprowadzone w Europie i Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich tygodniach Iran skarżył się, że nie może kupować szczepionek na COVID-19 za granicą z powodu sankcji USA, które według Teheranu blokują transakcje w momencie płatności.

W grudniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła pierwszą od wybuchu pandemii licencję na szczepionkę Pfizer-BioNTech, umożliwiając jej szybkie zastosowanie przez kraje na całym świecie.

Iran jest krajem najbardziej na Bliskim Wschodzie dotkniętym pandemią koronawirusa. Według oficjalnych statystyk do tej pory SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 1,28 mln osób, a ponad 56,1 tys. zmarło.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl