fot. flickr.com

Turcja zbombardowała obóz dla uchodźców w Iraku. Zginęły 4 kobiety

Turcja zbombardowała w czwartek wieczorem obóz dla uchodźców kurdyjskich z Turcji znajdujący się koło miejscowości Machmur, a także jezydzką wioskę Sikenije położoną niedaleko Sindżaru w północnym Iraku. Zginęły 3 kobiety oraz 14-letnia dziewczynka.

Wszystkie ofiary tureckiego nalotu mieszkały w obozie w Machmur, który powstał w 1998 roku. Przebywa w nim około 15 tys. uchodźców z Turcji. Jak dotąd brak jest informacji na temat ofiar w Sikenije.

Machmur znajduje się w irackiej prowincji Irbil, która wchodzi w skład Regionu Kurdystanu w Iraku. Od października 2017 roku Machmur znajduje się jednak pod administracją irackiego rządu federalnego i kontrolowane jest przez szyickie Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMU). Rejon Sindżaru, w którym doszło do ludobójstwa jezydów w sierpniu 2017 roku, jest natomiast częścią północnoirackiej prowincji Niniwa.

Kilka godzin po ataku obóz w Machmur odwiedziła delegacja PMU w celu dokonania inspekcji. Według lokalnych źródeł opuściła jednak miejsce tureckiego ataku nie udzielając żadnych informacji.

PAP/RIRM

drukuj