fot. PAP/Darek Delmanowicz

Trwają przygotowania do organizacji wyborów prezydenckich dla Polaków mieszkających za granicą

Trwają przygotowania do organizacji wyborów prezydenckich dla Polaków mieszkających za granicą. Do piątku do udziału w głosowaniu zarejestrowało się ok. 10 tys. osób.

Komisje wyborcze zostały powołane we wszystkich 162 obwodach za granicą. Od wtorku do piątkowego popołudnia zarejestrowało się około 10 tys. osób – poinformowała rzecznik MSZ Monika Szatyńska-Luft.

Najwięcej Polaków zadeklarowało chęć udziału w wyborach w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.

Obwody do głosowania za granicą powołano na mocy rozporządzenia ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

O szczegółach mówi rzecznik MSZ Monika Szatyńska-Luft.

– Komisje wyborcze powołano we wszystkich 162 okręgach. Zarejestrowało się około 10 tys. osób. Najwięcej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – ok. 2,5 tys. osób. W Niemczech – ponad 1600 osób i po kilkaset w Irlandii, Belgii, Niderlandach, Francji i USA. Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków za granicą mogło wziąć skorzystać ze swoich praw i wziąć udział w wyborach w bezpieczny sposób – podkreśla Monika Szatyńska-Luft.

Wybory prezydenckie mają się odbyć 10 maja. PiS chce, aby głosowanie miało formę jedynie korespondencyjną. Oznacza to, że nie będą działać tradycyjne lokale wyborcze. Wszystko w związku z epidemią koronawirusa i minimalizowaniem ryzyka kolejnych zakażeń.

Ustawa ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 trafiła do Senatu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wykorzysta w pełni przysługujące mu 30 dni na pracę nad projektem.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl