Trwa nabór wniosków o tzw. pomoc suszową

Do końca października trwa nabór wniosków o tzw. pomoc suszową. Chodzi o wsparcie finansowe w związku ze szkodami poniesionymi w br. w uprawach rolnych na sutek suszy i innych zjawisk atmosferycznych. Poszkodowani mogą składać wnioski w powiatowych biurach ARiMR.

Do wniosku należy dołączyć kopię protokołu z szacowania strat oraz oświadczenie o zwierzętach posiadanych w dniu szacowania. Stawka pomocy do hektara jest zróżnicowana i będzie wynosić np. 1 tys. zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70 proc. – mówi Jarosław Ciemniewski zastępca dyrektora kujawsko-pomorskiego oddziału ARiMR.

We wniosku rolnik może wymienić wszystkie warunki, które mogły wystąpić w tym gospodarstwie. Wtedy jest to ujęte w jednym wniosku, co jest ułatwieniem. Kolejna stawka to jest 500 zł do hektara powierzchni uprawy, na którym powstały szkody spowodowane niekorzystnymi warunkami, obejmujące co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. Kolejna rzecz – 500 zł do 1 hektara powierzchni wieloletnich użytków zielonych – wskazuje Jarosław Ciemniewski.

Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków na pomoc suszową, do ub. piątku na konta rolników trafiło już ponad 180 mln zł. Do biur powiatowych ARiMR trafiło ponad 90 tys. wniosków o pomoc suszową. Rolnicy mają na to czas do 31 października. Wzory wniosków o przyznanie pomocy można znaleźć na stronie internetowej arimr.gov.pl.

RIRM

drukuj