fot. facebook.com/SwietojanskiFestiwalOrganowy

Trwa 35. Świętojański Festiwal Muzyki Organowej w Toruniu

W Toruniu trwa 35. Świętojański Festiwal Muzyki Organowej. Najbliższy koncert już dziś o godz. 20.00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

To wielkie święto muzyki organowej w Toruniu. Mowa o Świętojańskim Festiwalu Organowym, który w tym roku odbywa się już po raz 35.

Mamy kilka kościołów, w którym znajdują się wspaniałe instrumenty, zabytki najwyższej klasy i te instrumenty można powiedzieć odżywają jeden raz w roku w okresie wiosenno-letnim, kiedy to zapraszamy do Torunia najwybitniejszych organistów, którzy z tych instrumentów wydobywają całą duszę, którą mają – powiedział Paweł Głowiński, koordynator Świętojańskiego Festiwalu Organowego.

Paweł Głowiński jest również jednym z wykonawców festiwalu. Formuła wydarzenia jest bardzo atrakcyjna.

– Staramy się szukać takich dróg, które przyciągną różnych ludzi, połączenia z filmem, ze sztuką, ze światłem – co jest także ważne. Połączenie różnych instrumentów, również elektroniki, granie na dwóch instrumentach jednocześnie, improwizowanie do filmu. To wszystko świadczy o tym, że kultura żyje – podkreślił koordynator Świętojańskiego Festiwalu Organowego.

Opublikowany przez Świętojański Festiwal Organowy Niedziela, 19 lipca 2020

Zainteresowanie inicjatywą z roku na rok wzrasta. Na koncerty przybywają setki osób w różnym wieku.

Są to młodsi, ludzie w wieku średnim, starsi również, ale zauważamy, że co roku przybywa nowych – zaznaczył Paweł Głowiński.

Po frekwencji na pierwszym koncercie można było zauważyć, że ludzie spragnieni są koncertów muzyki organowej i z wielką niecierpliwością, ale też i niepewnością wyczekiwali tegorocznej edycji – wskazał Kamil Frąś, organista z Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Kamil Frąś jest także jednym z wykonawców festiwalu. [zobacz więcej] Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy.

– Przed nami jeszcze 6 koncertów, z których każdy odbywać się będzie w kolejne soboty lipca i sierpnia o godz. 20.00 w kościołach diecezji Torunia. Serdecznie zapraszamy na te koncerty – powiedział Kamil Frąś.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Kultura Żyje”. Szczegóły dotyczące koncertów, a także artystów znajdują się [tutaj] oraz na stronie Świętojańskiego Festiwalu Organowego na [Facebooku].

 

TV Trwam News

drukuj