PAP/Darek Delmanowicz

Trudne warunki pogodowe na południowym wschodzie kraju

Na południowym wschodzie Polski wciąż panuje trudna sytuacja pogodowa. W niektórych miejscach występuje zagrożenie powodziowe.

Na Podkarpaciu w związku z intensywnym deszczem alarm powodziowy obowiązuje w powiecie kolbuszowskim oraz w części gmin w powiatach dębickim i mieleckim. W powiecie jasieńskim został wprowadzony stan pogotowia przeciwpowodziowego.

W Małopolsce alarm powodziowy ogłoszono w powiecie dąbrowskim, gdzie została przeprowadzona także ewakuacja mieszkańców.

O szczegółach i działaniach, jakie podejmują strażacy, mówił st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

– Trudna sytuacja występuje w województwie podkarpackim, gdzie m.in. w powiecie jasielskim oraz częściowo dębickim, ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Dzisiaj od północy do godzin porannych strażacy w tym województwie interweniowali ponad 200 razy. Najwięcej interwencji odnotowano w powiecie kolbuszowskim i mieleckim. Z kolei w województwie małopolskim wezbrała niewielka rzeka Żabnica. Tam przez całą noc strażacy układali worki z piaskiem, w celu podniesienia wałów przeciwpowodziowych. W wyniku intensywnych opadów deszczu zostało podtopionych kilka budynków, z których m.in. w Dąbrowie Tarnowskiej, trzeba było ewakuować 27 osób – podał st. bryg. Paweł Frątczak.

W związku z nawałnicami i burzami we wtorek miało miejsce 1 127 interwencji straży pożarnej – najwięcej było na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Lubelszczyźnie i w woj. świętokrzyskim. W całej Polsce wiatr uszkodził 148 budynków.

Na dziś Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 3. stopnia przed intensywnym deszczem z burzami dla 11 powiatów na południowym wschodzie kraju.

RIRM

drukuj