fot. Monika Bilska

Toruń: w WSKSiM odbywa się XII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej”

Dziś w Toruniu drugi i ostatni dzień Międzynarodowego Kongresu, który odbywa się w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Spotkanie przebiega pod hasłem „Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej – szanse i zagrożenia”.

Konferencja ma podkreślić rolę Kościoła w kształtowaniu tożsamości narodowej. W kongresie biorą udział goście z kraju i zagranicy, wśród nich są księża biskupi.

Swój wykład wygłosił m.in. prof. Enrique Martínez Garcia z Uniwersytetu Abat Oliba CEU w Barcelonie. Prelekcję zatytułował „Chrześcijaństwo a tożsamość narodowa w Hiszpanii”. Ekspert mówił m.in. o zagrożeniach, które niszczą tamtejsze społeczeństwo.

Konstytucja hiszpańska przyczyniła się do stworzenia w porządku moralnym mentalności permisywnej, która zadaje i będzie zadawać ewidentne rany w społeczeństwie hiszpańskim. Młodzież, jej prawa, bluźnierstwa, telewizja, przelewająca się seksualizacja, rozpad rodziny, nadmierna ambicja, próby rozszerzania legalizacji aborcji, trudności z nauczaniem religii, nadużycia wolności słowa – wskazywał ekspert z Hiszpanii.

Kongres zorganizowała WSKSiM we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Katedrą Filozofii Kultury i Sztuki KUL. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj