To była ewidentna prowokacja

Podczas niedzielnego marszu zorganizowanego w Warszawie przez środowiska prawicowe  doszło do strać z policją. Dziś Komenda Stołeczna Policji opublikowała na swoich stronach internetowych zdjęcia z wizerunkami uczestników burd.

Po marszu 176 osób doprowadzono na komisariaty, w tym ponad sześćdziesięcioletniego mężczyznę chorego na cukrzycę. Prokuratura postawiła też zarzuty co najmniej 7 osobom.

Według Marcina Palade zachowanie policji podczas marszu było co najmniej dwuznaczne.

– Byłem bardzo blisko tych zdarzeń. To kwestia mojego doświadczenia. Uczestniczyłem w marszach antykomunistycznych w latach 80-tych jeszcze jako osoba bardzo młoda. Teraz porównywałem te mechanizmy. Mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, ponieważ kilka sytuacji miało miejsce dosłownie 2-3 metry przede mną. Byłem m.in.  świadkiem sytuacji, w której na styku ulic Marszałkowskiej i Żurawiej w kominiarkach, dwóch – trzech nie wiem, czy funkcjonariuszy rzucało drobnymi kamieniami w policję, powtórzyły ten manewr, po czym te osoby bezpiecznie przeszły za kordon policji. Tym osobom rzucającym kamieniami w policjantów nic się nie stało. Oni byli chronieni przez policję w kordonie – powiedział politolog Marcin Palade.

Marcin Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej mówi wprost – to była policyjna prowokacja.

Prowokatorami byli ludzie w kominiarkach. Te osoby nie chciały zostać rozpoznane. A zatem mieliśmy ewidentnie do czynienia z policyjną prowokacją. W moim przekonaniu władze powinny za to odpowiedzieć. Miałem takie wrażenie, że marsz ruszył po około godzinie. Zadyma była potrzebna po to, żeby nagrać przez różne kamery obrazki z tej zadymy, a kiedy to już ostało spełnione, pozwolono na to, żeby marsz ruszył i w spokoju doszedł do pomnika Dmowskiego. Zatem można powiedzieć, że to było wszystko sprowokowane po to, żeby nadać temu marszowi odpowiedni image – powiedział Marcin Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej.

Posłowie PiS domagają się wyjaśnień w tej sprawie od szefa MSW Jacka Cichockiego. Ten zapewnił dziś w jednej ze stacji radiowych że na najbliższym posiedzeniu komisji spraw wewnętrznych zostaną posłom przedstawione informacje na temat działań policji.

RIRM

drukuj