Terytorialsi z Podkarpacia pobrali ponad 300 wymazów oraz uszyli blisko 1,5 tys. maseczek ochronnych

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Od początku kwietnia terytorialsi rozpoczęli działania w nowym obszarze – pobierania wymazów na obecność COVID-19 i szyciu maseczek ochronnych. Dotychczas zebrali ponad 300 wymazów oraz uszyli ponad 1,5 tys. maseczek.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od kwietnia włączyli się w akcję pobierania wymazów na wniosek wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Działania te to jeden z głównych obszarów prowadzonej przez WOT operacji „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych.

Z Podkarpacia do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej.

Nasze działania są prowadzone mobilnie u osób przebywających w kwarantannie w warunkach domowych. Ze względów bezpieczeństwa pobierający wymazy są ubrani w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki. Następnie próbki trafiają do stacji sanitarno – epidemiologicznej, która prowadzi badania i wyniki przekazuje osobie badanej – relacjonuje dowódca plutonu medycznego 3.PBOT.

Żołnierze szyją maseczki

Podkarpaccy terytorialsi, którzy w tym trudnym czasie spieszą z pomocą sami potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia. Rękawice, maseczki czy okulary ochronne to wyposażenie niezbędne do prowadzenia działań zapobiegawczych. Postanowiliśmy nie czekać a działać. Już pierwsze 1,5 tys. maseczek uszyły nasze koleżanki z 32. Batalionu Lekkiej piechoty z Niska.

W miniony piątek dzięki firmie „Waldin” pozyskaliśmy kolejną ilość materiału chirurgicznego, z którego żołnierze jarosławskiego i dębickiego Batalionu Lekkiej Piechoty wykonają ok. 3 tys. maseczek ochronnych.

***

W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby medyczne, sanitarne i samorządy terytorialne, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. Tak w działania przeciwkryzysowe wpisują się żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl