Tańsze paliwo w Polsce przyciąga kierowców z Berlina i Brandenburgii

Polska na pół roku obniżyła podatek paliwowy z 23 do 8 procent. Oznacza to, że tankowanie jest teraz znacznie tańsze. Przyciąga to kierowców z Berlina i Brandenburgii. Napełnienie 50-litrowego baku jest teraz w Polsce tańsze o 25 euro – pisze dziennik „Bild”.

Litr benzyny Super za 1,14 euro – tak tanio można obecnie zatankować w Słubicach bezpośrednio za przejściem granicznym. Dzięki temu turystyka paliwowa do Polski może znacznie wzrosnąć. Jak twierdzą operatorzy stacji, już we wtorek na słubickich stacjach benzynowych panował większy ruch niż zwykle. Policja spodziewa się korków na granicy, zwłaszcza w nadchodzący weekend – relacjonuje „Bild”.

Pracownik słubickiej stacji Circle K mówi gazecie, że „w środę klientów kupujących benzynę było o 20 procent więcej. W weekend spodziewa się wzrost o 100 procent”.

„Szefowie stacji benzynowych, jak Stephanie Wellnitz-Kuhrau z Frankfurtu nad Odrą, odczuwają skutki kryzysu” – pisze „Bild”.

„Obecna sytuacja mocno uderza w stacje benzynowe w Niemczech. Musiałam już dostosować godziny otwarcia, ponieważ ludzie rzadko tankują po 18.00” – mówi dziennikowi Stephanie Wellnitz-Kuhrau.

Zauważa, że „z jednej strony w Polsce obniżono VAT, a z drugiej strony w Niemczech wprowadzono podatek od emisji CO2. To mocno uderza w stacje benzynowe”.

„Polskie stacje kuszą okazyjnymi cenami. Po obniżeniu podatku VAT, litr benzyny Super kosztuje za granicą tylko 1,14 euro. W Niemczech około 50 centów więcej. Oszczędzają jednak tylko ci, którzy mają niedaleko do polskiej stacji benzynowej” – pisze gazeta.

Z wyliczeń „Bilda” wynika, że „napełnienie 50-litrowego zbiornika jest teraz w Polsce tańsze o 25 euro. W przypadku dopuszczalnego 20-litrowego kanistra można zaoszczędzić kolejne 10 euro”.

W Niemczech Stowarzyszenie Branży Warsztatowej i Stacji Paliw Północny-Wschód zakłada, że turystyka paliwowa w kierunku Polski ponownie znacząco wzrośnie. Ruch przez granicę już w ostatnich dniach znacznie się zwiększył – powiedział we wtorek cytowany przez rbb24 szef związku, Hans-Joachim Ruehlemann.

Stowarzyszenie widzi „katastrofalne skutki” dla stacji w regionie przygranicznym. Na granicy z Polską jest kilkaset stacji benzynowych, które muszą obawiać się o swoje istnienie.

„Mamy teraz sytuację, która nigdy wcześniej nie była tak zła. Wiele z nich będzie rozważać zamknięcie działalności” – powiedział.

W tej chwili odpadało już nawet 70 proc. klientów benzynowych.

Według Niemieckiego Stowarzyszenia Samochodowego (ADAC) w środę średnia dzienna cena za litr benzyny wyniosła w Niemczech 1,712 euro i tym samym była najwyższa w historii. Poprzedni rekord padł w 2012 roku. Olej napędowy kosztował w środę 1,640 euro za litr – to również rekord.

https://twitter.com/PKN_ORLEN/status/1488385371218055174

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl