PAP/EPA

Tajwan: prezydent Tsai Ing-wen zrezygnowała z funkcji przewodniczącej partii po przegranej w lokalnych wyborach

Prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen, zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Demokratycznej Partii Postępowej. Decyzja została ogłoszona po przegranych przez partię rządzącą wyborach samorządowych.

„Chciałabym w imieniu Demokratycznej Partii Postępowej podziękować wszystkim obywatelom za wsparcie i motywację. Wyniki wyborów są poniżej naszych przewidywań, z pokorą przyjmujemy te wyniki i decyzje mieszkańców Tajwanu” – stwierdziła na konferencji prasowej prezydent Tsai Ing-wen, po czym ogłosiła, że bierze na siebie całą odpowiedzialność i rezygnuje z funkcji przewodniczącej.

Jak wskazała na konferencji prasowej, premier Su Tseng-chang również ustnie złożył rezygnację. Tsai Ing-wen miała jednak poprosić go o pozostanie na swoim stanowisku, aby zagwarantować, że praca rządu będzie płynnie kontynuowana.

Według cząstkowych wyników w sobotę Demokratyczna Partia Postępowa przegrała w wyborach lokalnych, zdobywając większość głosów tylko w 5 powiatach oraz miastach na południu i zachodzie kraju, w tym w miastach Kaohsiung i Tainan, w powiatach Pintung i Jiayi oraz w powiecie wyspiarskim Penghu.

Partia opozycyjna Kuomintang wygrała w 13 powiatach oraz miastach na północy i wschodzie kraju, zdobywając poparcie w stolicy Tajwanu, Tajpej, gdzie wygrał Chiang Wan-an – były parlamentarzysta i rzekomy prawnuk zmarłego przywódcy Kuomintangu i przywódcy Republiki Chińskiej, Czang Kaj-szeka.

W powiecie Hsinchu po raz pierwszy w historii wygrała Tajwańska Partia Ludowa, która została założona w 2019 roku przez obecnego burmistrza Tajpej, Ko Wen-jie. Niezależni kandydaci zdobyli natomiast większość głosów w powiecie Miaoli oraz na archipelagu Matsu. Wybory w mieście Jiayi zostały przełożone na 18 grudnia, po niespodziewanej śmierci jednego z kandydatów Huang Shao-tsunga.

„Chociaż KMT weszła w sobotnie wybory z 14 mandatami i zakończyła je z 13, jej zwycięstwa w Tajpej i Taoyuan z nawiązką zrekompensowały straty na wyspiarskich powiatach Penghu i Kinmen oraz w powiecie Miaoli” – wskazała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna

Według wypowiedzi ekspertów przytaczanych przez CNA głównymi powodami przegranej Demokratycznej Partii Postępowej była pandemia COVID-19, a także problemy gospodarcze, szczególnie w sektorze usług, który najbardziej ucierpiał w ostatnich dwóch latach.

„Wyniki wyborów samorządowych na Tajwanie są zwykle korzystne dla Kuomintangu ze względu na silne związki partii z wyborcami na poziomie lokalnym. Jest to również związane z faktem, że w wyborach lokalnych kwestie tożsamościowe oraz te związane z miejscem Tajwanu w przestrzeni międzynarodowej są mniej istotne niż w wyborach parlamentarnych i prezydenckich” – powiedział Marcin Jerzewski, dyrektor tajwańskiego oddziału czeskiego think tanku European Values Center for Security Policy.

Marcin Jerzewski dodał, że o nowej dynamice w tajwańskim systemie partyjnym świadczy między innymi silny wynik Tajwańskiej Partii Ludowej założonej przez odchodzącego burmistrza Tajpej Ko Wen-zhe. Zdobycie przez kandydata tej partii stanowiska burmistrza miasta Hsinchu oraz mocny wynik w wyborach do rad miast i powiatów pokazuje, że rośnie liczba wyborców, którzy swojej reprezentacji politycznej poszukują poza dwoma dominującymi obozami—zielonym i niebieskim.

W trakcie sobotnich wyborów odbyło się również referendum w sprawie proponowanej poprawki do konstytucji mającej na celu obniżenie wieku uprawniającego do głosowania z 20 do 18 lat. Referendum nie przekroczyło progu wymaganego, by uznać je za ważne. Grupy studenckie i inne organizacje pożytku publicznego argumentowały wcześniej, że obywatele mający takie obowiązki jak płacenie podatków lub odbywanie obowiązkowej służby wojskowej po ukończeniu 18 lat powinni otrzymać też prawo do głosowania.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl