fot. https://pixabay.com/

Tajwan i Honduras zerwały stosunki dyplomatyczne

Ministerstwo spraw zagranicznych Hondurasu poinformowało o zerwaniu stosunków z Tajwanem, wyjaśniając, że ten środkowoamerykański kraj uznaje „tylko jedne Chiny na świecie” – podała agencja AP.

„Rząd Republiki Hondurasu uznaje istnienie tylko jednych Chin na świecie i że rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym prawowitym rządem, który reprezentuje całe Chiny” – podał honduraski MSZ na Twitterze, które cytuje AP.

W komunikacie dodano, że „Tajwan jest nieodłączną częścią chińskiego terytorium i od dziś rząd Hondurasu poinformował Tajwan o zerwaniu stosunków dyplomatycznych, zobowiązując się do nieutrzymywania żadnych oficjalnych relacji ani kontaktów z Tajwanem”.

Władze w Tajpej potwierdziły dziś, że zakończyły trwające od dziesięcioleci stosunki dyplomatyczne z Hondurasem po tym, jak ten kraj poinformował, że dąży do nawiązania stosunków z Pekinem jako „jedynym prawowitym rządem” reprezentującym Chiny.

Tajwański minister spraw zagranicznych, Joseph Wu, potwierdził zerwanie więzi dyplomatycznych na konferencji prasowej w Tajpej i powiedział, że Tajwan zamierza zamknąć swoją ambasadę w Hondurasie i wycofać swojego ambasadora w tym kraju.

Reuters podał, że flaga Hondurasu została usunięta z wnętrza ministerstwa spraw zagranicznych Tajwanu.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli. Stanowczo protestują też przeciwko wszelkim oficjalnym kontaktom innych państw z Tajwanem. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl