Szydło: konieczna jest zmiana systemu wyborczego

Zwłoka przy ustalaniu wyników wyborów samorządowych to kompromitacja państwa – oceniła poseł Beata Szydło. Wiceprezes PiS-u dodała, że konieczna jest zmiana systemu wyborczego, PKW powinna zostać rozwiązana, a jej członkowie rozliczeni.

Problemy z wyborczym systemem informatycznym występowały od dnia głosowania (od niedzieli). Dziś nad ranem PKW poinformowała, że system jest już w pełni sprawny. Jednocześnie wielu członków obwodowych komisji sygnalizuje, że nie może zalogować się do systemu. Problemy występują m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Olsztynie, Białymstoku i Nidzicy.

Poseł Beata Szydło mówi, że to dowód na to, iż polskie państwo nie funkcjonuje.

Można się zastanawiać, czy to jest tylko i wyłącznie zwykła nieudolność, brak kompetencji, niefrasobliwość, czy też być może komuś po prostu na tym zależało, żeby stało się to, co się stało – ten chaos; to, że do tej pory nie ma nie tylko wyników, ale wiele komisji jest sparaliżowanych. Na pewno trzeba w Polsce zmienić system wyborczy. Domagamy się, żeby wybory były odpowiednio zabezpieczone, żeby ten system był prostszy. Państwowa Komisja Wyborcza powinna przestać funkcjonować, jeżeli to ma być takie ciało, które nie daje gwarancji przejrzystości i rzetelności wyborów. W tej chwili bezwzględnie ci, którzy znajdują się w tej komisji powinni ponieść odpowiedzialność za to, co się wydarzyło – ocenia polityk.

Członkowie PKW nie chcieli odpowiadać na pytania dziennikarzy o ewentualne dymisje po liczeniu głosów. Sekretarz Kazimierz Czaplicki apelował o cierpliwość w tej sprawie. Dziś, późnym wieczorem jest możliwe podanie oficjalnych wyników wyborów samorządowych – poinformował sędzia Włodzimierz Ryms z PKW.

Po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów ma zostać przygotowany raport dotyczący systemu informatycznego, m.in. sposobu jego wdrożenia i funkcjonowania. Kontrolę zapowiedziała wcześniej NIK.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl