Szwecja: w ośrodku dla uchodźców ujęto domniemanego terrorystę

Domniemany terrorysta, za którym szwedzka prokuratura wydała nakaz aresztowania, został ujęty w czwartek wieczorem w ośrodku dla uchodźców w Boliden na północy Szwecji. O zatrzymaniu 25-letniego Mutara Muthanny Majida, który przybył do Szwecji z Niemiec, poinformowały szwedzkie służby specjalne SAPO.

Jak podała rzeczniczka SAPO Sirpa Franzen, akcja ujęcia podejrzanego przebiegła spokojnie.

Według źródeł, na które powołuje się szwedzki dziennik „Expressen”, Mutar Muthanna Majid, z pochodzenia Irakijczyk, jest bojownikiem Państwa Islamskiego. Jego przybycie do Szwecji z Niemiec potwierdził zapis z monitoringu. Mężczyzna przebywał wcześniej w Syrii oraz Iraku.

Za podejrzanym wydano w środę nakaz aresztowania w związku z planowaniem akcji terrorystycznej w Szwecji. Szwedzkie media opublikowały jego zdjęcie. Policja zwiększyła obecność w miejscach publicznych i przy kluczowych obiektach. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podjęto także w parlamencie – Riksdagu.

Służby specjalne SAPO podwyższyły w środę stopień zagrożenia terrorystycznego skierowanego przeciwko Szwecji z poziomu „podwyższonego” do „wysokiego”. Decyzja o podwyższeniu stopnia zagrożenia terroryzmem została podyktowana „otrzymaniem konkretnych informacji” – poinformowano w komunikacie.

SAPO podało także, że zatrzymanie podejrzanego nie jest na razie przesłanką do obniżenia stopnia zagrożenia terrorystycznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl