fot, pixabay.com

Szpital Uniwersytecki w Krakowie organizuje kampanię „W trosce o… zdrowie kobiety”

Szpital Uniwersytecki w Krakowie przygotował wykłady online oraz bezpłatne konsultacje i badania w ramach kampanii świadomościowej „W trosce o… zdrowie kobiety”. Dyrektor placówki zauważa, że w czasie epidemii część pacjentów boi się wizyty u lekarza i lekceważy objawy.

[„W trosce o… zdrowie kobiety”]  to inicjatywa, której głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi na rolę diagnostyki w procesie prawidłowego leczenia. W jej ramach Szpital Uniwersytecki w Krakowie przygotował dwie serie wykładów online – skierowanych do lekarzy POZ oraz pacjentek, a także bezpłatne konsultacje onkologiczne i badania diagnostyczne.

Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, podkreśla, że luty jest miesiącem pacjentów onkologicznych i dobrym czasem na organizację działań mających szerzyć wiedzę o profilaktyce i diagnostyce.

„Jest to szczególnie ważne w czasie pandemii, ponieważ część pacjentów w obawie przed koronawirusem bała się przychodzić do lekarza i lekceważyła swoje objawy. W efekcie, gdy w końcu zdecydowali się na wizytę, trafiali do szpitali w dużo gorszym stanie, niż byłoby to przed pandemią. To niezmiernie niepokojąca tendencja, którą zamierzamy odwrócić m.in. działaniami takimi jak inicjatywa <<W trosce o… zdrowie kobiety>>” – mówi dyrektor placówki.

Jak dodaje, kampania jest skierowana nie tylko do pacjentów, ale i do lekarzy POZ, ponieważ to do nich pierwszych zwracają się pacjenci.

„Ważne jest, aby to właśnie lekarze POZ posiadali szeroką wiedzę na temat najnowszych dostępnych badan diagnostycznych i możliwości terapeutycznych” – zaznacza dyrektor.

W pierwszej kolejności szpital zwraca uwagę na najczęstsze onkologiczne problemy kobiet, czyli raka jajnika, szyjki macicy i raka piersi. To właśnie tej tematyce poświęcone będą wykłady, z których będzie można się dowiedzieć np. jak interpretować wyniki cytologii, które zmiany w piersiach są szczególnie niebezpieczne i co powinno skłonić do pilnej wizyty u ginekologa. Oprócz tego pacjentki skorzystają z bezpłatnych konsultacji i badań. W ramach tzw. Różowej soboty będzie można wykonać bezpłatną cytologię, mammografię oraz skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie chorób piersi z uniwersyteckiego Breast Unitu.

Kobiety do troski o swoje zdrowie szczególnie zachęca też Maria Włodkowska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego.

„Ponownie zapraszamy Panie do szpitala. Chcemy pokazać, że lekarzy nie należy się bać, a żadne objawy nie powinny zostać zlekceważone, ponieważ szybka diagnoza to często szansa na całkowite wyleczenie” – podkreśla.

Wykłady będą dostępne na stronie internetowej szpitala przez miesiąc od 22 lutego. „Różowa sobota” odbędzie się 27 lutego, w godzinach od 8 do 14. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna, która rozpocznie się 23 lutego.

Wydarzenie „W trosce o…zdrowie kobiety” finansowane jest z grantu edukacyjnego sponsora.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl