fot. flickr.com

Szpiegostwo na rzecz Rosji i Białorusi

Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Stanisław Żaryn powiedział, że natężenie działań wywiadowczych przeciwko Polsce jest obecnie większe. Dodał, że Rosja jest zainteresowana zbieraniem danych na temat tego, co dzieje się w Polsce, ponieważ rozumie, że podejmowane tu decyzje są kluczowe dla wojny na Ukrainie.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymała kolejnego cudzoziemca podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Stanisław Żaryn powiedział, że obcokrajowiec prowadził działalność rozpoznawczą w północnej Polsce.

– Ten mężczyzna prowadził swoją aktywność od kilku miesięcy: działał na terenie północnych województw Polski i zbierał informacje dotyczące infrastruktury krytycznej oraz dotyczące instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa polskiego. Takie dane gromadził i przekazywał do Rosjan. Zgodnie z decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu. W czasie prowadzonych czynności z prokuraturą przyznał się do zarzucanych mu czynów, opowiedział o okolicznościach pracy dla Rosjan oraz złożył obszerne wyjaśnienie. Ten materiał oczywiście musi być poddany dalszej analizie – mówił Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej.

Wcześniej, na początku marca, Służba Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymała innego cudzoziemca pracującego na rzecz białoruskich służb specjalnych. Mężczyzna usłyszał zarzuty prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz białoruskiego wywiadu. Podejrzany prowadził rozpoznanie obiektów istotnych dla bezpieczeństwa naszego kraju, w tym związanych z siłami zbrojnymi.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku polskie służby zatrzymały już 20 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskim lub białoruskim wywiadem.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl