Szkoły branżowe z atrakcyjną ofertą

Staże i praktyki zawodowe, a także dostęp do nowoczesnego sprzętu – między innymi takie rozwiązania mają zachęcić młodych Polaków, aby uczyli się w szkołach branżowych. Na rynku potrzeba bowiem specjalistów.

Liceum ogólnokształcące, szkoła zawodowa czy technikum – przed takim dylematem każdego roku stoją tysiące młodych ludzi.

– Można znaleźć bardzo dużo fajnych zawodów po technikum, niekoniecznie trzeba iść od razu do jakiegoś najlepszego liceum – wskazuje Wiktoria Rygielska, uczestniczka Toruńskiego Forum Zawodowców.

Podobne zdanie ma coraz więcej osób.

– My jako miasto, jako Centrum Wsparcia Biznesu, promujemy szkolnictwo branżowe, staramy się zachęcać uczniów do nauki w tych szkołach, ażeby ten trend, który jakiś czas temu się pojawił, który mówił, żeby nie uczęszczać do takich szkół – żeby został odwrócony – zaznacza Łukasz Szarszewski z Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

To dlatego, że w niektórych branżach po prostu brakuje rąk do pracy – tłumaczy minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

– My musimy w tej chwili nadganiać wieloletni stracony czas, by odbudowywać całe luki pokoleniowe – podkreśla minister.

Odbudowa nie będzie jednak prosta.

– Ten rok to jest najgorszy rok, jeżeli chodzi o ilość młodzieży, która będzie aspirować do szkół ponadgimnazjalnych – wskazuje Radosław Rybacki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 w Toruniu.

A rynek pracy czeka – zaznacza Liliana Adamczyk z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu.

– Rynek pracy potrzebuje gotowego, młodego człowieka, który będzie w pełni przygotowany merytorycznie do wykonywanego zawodu – podkreśla Liliana Adamczyk.

Ci, którzy dzisiaj stawiają na szkoły branżowe, nie muszą się martwić.

– Po technikum mamy już jakiś kierunek, mamy zrobionych dużo kursów. Myślę, że po prostu jest to lepszy start – mówi Zuzanna Wierzbicka, uczennica Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu..

Tv Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl