Szefowie MSZ państw NATO wzywają Rosję do przestrzegania traktatu INF

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO wezwali we wtorek Rosję, by natychmiastowo powróciła do pełnego przestrzegania traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF.

Temat ten był jednym z punktów wtorkowego posiedzenia szefów dyplomacji 29 krajów sojuszniczych w Brukseli.

We wspólnym oświadczeniu ministrowie przypomnieli, że traktat INF był kluczowy, jeśli chodzi o utrzymywanie bezpieczeństwa NATO przez ponad 30 lat.

Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Stany Zjednoczone niedawno zapowiedziały wycofanie się z tej umowy ze względu na nieprzestrzeganie jej przez Rosję.

Szefowie dyplomacji podkreślili, że przez ponad pięć lat państwa sojusznicze, a Stany Zjednoczone w szczególności, podnosiły sprawę nierespektowania przez Rosję postanowień układu. Moskwa cały czas jednak zaprzeczała zarzutom. Dopiero niedawno przyznała się do posiadania systemu rakietowego, ale nie dostarczyła NATO odpowiednich wyjaśnień w tej sprawie.

Sojusz Północnoatlantycki kolejny raz powtórzył, że USA w pełni przestrzegają postanowień traktatu INF od kiedy wszedł on w życie. Ministrowie zgodzili się, że sytuacja, w której Stany Zjednoczone pozostają w układzie, a Rosja go nie przestrzega, „nie jest zrównoważona”.

„Łamanie przez Rosję traktatu INF podważa fundamenty efektywnej kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa sojuszniczego. To część rosyjskiego wzorca zachowań, którego celem jest osłabienie euroatlantyckiej architektury bezpieczeństwa” – wskazali ministrowie.

Zapewnili, że chcą zachować strategiczną stabilność i euroatlantyckie bezpieczeństwo. NATO ma też dalej utrzymywać swoje podejście polegające na odstraszaniu i obronie.

Państwa sojuszu zobowiązały się, że będą prowadzić regularne konsultacje, tak by zapewnić sobie kolektywne bezpieczeństwo. Mają również utrzymywać pod ścisłą kontrolą rozmieszczanie przez Rosję rakiet pośredniego i średniego zasięgu.

Ministrowie zapewnili ponadto, że są zobowiązani do utrzymania efektywnej międzynarodowej kontroli zbrojeń jako kluczowego elementu euroatlantyckiego bezpieczeństwa. Państwa NATO wyraziły chęć konstruktywnego dialogu z Rosją, gdy tylko działania tego kraju będą to umożliwiały.

PAP/RIRM

drukuj