Szef włoskiego MSW: Nie twarda linia, a zdrowy rozsądek w sprawie migrantów

Nowy szef MSW Włoch Matteo Salvini z prawicowej Ligi oświadczył w niedzielę na Sycylii, że w sprawie migrantów rząd nie będzie prowadził polityki „twardej linii”, ale „zdrowego rozsądku”. Jako cel wskazał ratowanie życia przez wstrzymanie przepraw przez morze.

Na konferencji prasowej w Katanii Salvini, który jest też wicepremierem, powiedział: „Koniec z Sycylią jako obozem uchodźców Europy”.

„Nie będę się biernie przyglądał zawijaniu kolejnych statków z migrantami” – dodał. Szef MSW ocenił, że potrzebne są ośrodki zajmujące się procedurą wydalania przybyszów. Powtórzył, że aby przebiegała ona sprawnie, konieczne są umowy z krajami pochodzenia migrantów.

„Morze Śródziemne to cmentarz” – dodał Salvini w czasie wizyty na wyspie dwa dni po zaprzysiężeniu rządu Giuseppe Contego.

Podkreślił, że „życie jest święte i aby je ratować, należy nie dopuszczać do tego, by ludzie wsiadali do łodzi”. Życie ludzkie ratuje się, „nie dopuszczając do odpływania łodzi śmierci, które są biznesem dla niektórych, a nieszczęściem dla reszty świata” – dodał.

„Działamy bez czarodziejskiej różdżki, by doprowadzić do ograniczenia fali migracyjnej, odsyłania, zapewnienia bezpieczeństwa i zablokowania gigantycznego biznesu” – powiedział Matteo Salvini, odnosząc się do przemytu migrantów.

Zdaniem włoskiego wicepremiera „nie wystarczy modlić się i wzruszać” na wiadomość o śmierci kolejnych migrantów.

„Pracuję nad tym, aby wszystkie międzynarodowe instytucje zaangażowały się w powstrzymanie fali migracyjnej i śmierci kolejnych ludzi” – dodał.

„Zrobię wszystko, współpracując z rządami innych państw, by nie dopuścić do tego, aby ci zdesperowani ludzie wyruszali w drogę myśląc, że we Włoszech jest złoto, podczas gdy (we Włoszech) nie ma pracy dla Włochów” – mówił minister spraw wewnętrznych.

Powiedział też, że zapoznał się z dokumentami MSW dotyczącymi migracji.

„Odkryłem, że koszt pomocy dla osób ubiegających się o azyl jest najwyższy w Europie, a czas wydania decyzji najdłuższy” – zaznaczył Matteo Salvini. W tym roku do Włoch przybyło około 13 tysięcy migrantów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl