PAP/EPA

Szef unijnej dyplomacji J. Borrell: Chcemy wzmocnić stosunki UE-Chiny

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell oświadczył, że zarówno on jak i minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi chcą zacieśnienia stosunków UE-Chiny. Obaj politycy przeprowadzili rozmowę telefoniczną.

„Rozmawialiśmy o zbliżającym się dialogu strategicznym w Pekinie w ramach przygotowań do szczytu UE-Chiny” – poinformował Josep Borrell.

Dodał, że wymienił z Wangiem Yi również poglądy na temat sytuacji w Nigrze i spotkania w Dżuddzie w sprawie Ukrainy.

Pod koniec czerwca na szczycie UE w Brukseli przywódcy krajów członkowskich dyskutowali o zmniejszeniu zależności Unii Europejskiej od Chin. Debatowali o tym, jak znaleźć równowagę między „zmniejszaniem ryzyka” ze strony ChRL a wspólnym angażowaniem się w takie kwestie jak zmiany klimatu.

W konkluzjach ze szczytu wezwano Chiny do wywarcia presji na Rosję, by zaprzestała wojny przeciwko Ukrainie i wyrażono zaniepokojenie rosnącymi napięciami w Cieśninie Tajwańskiej, podkreślając jednocześnie wspólne zainteresowanie stabilnymi stosunkami w celu sprostania globalnym wyzwaniom.

W UE istnieją wyraźne różnice w kwestii budowania relacji z Chinami między krajami takimi jak Francja czy Niemcy, które mają duże interesy gospodarcze w ChRL oraz Litwą, na którą Chiny nałożyły sankcje ze względu na kontakty z Tajwanem.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl