Von Olaf Kosinsky - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78151540

Szef MSZ Niemiec ostrzegł Izrael przed aneksją Zachodniego Brzegu

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas wyraził w środę zaniepokojenie planowaną przez Izrael aneksją palestyńskich terytoriów na Zachodnim Brzegu i ostrzegł władze izraelskie przed takim posunięciem. Nie sprecyzował jednak, jakie byłyby konsekwencje takiego ruchu.

Po spotkaniu w środę w Jerozolimie z ministrem spraw zagranicznych Izraela Gabim Aszkenazim Maas powiedział, że w rozmowie ze swym izraelskim odpowiednikiem wyraził „poważne zaniepokojenie” władz w Berlinie w związku z planowanym przez Tel Awiw ogłoszeniem suwerenności nad większością terytoriów Zachodniego Brzegu Jordanu i konsekwencjami, jakie ten ruch spowoduje.

Niemiecki dyplomata podkreślił, że obiecana przez premiera Benjamina Netanjahu aneksja stanowiłaby pogwałcenie norm prawa międzynarodowego. Nie sprecyzował, jak Niemcy zareagowałyby w przypadku dokonania aneksji.

„Nie wyznaczyłem żadnej ceny do zapłacenia. Jesteśmy zgodni w UE, że poszukujemy dialogu” – podkreślił.

Benjamin Netanjahu już wcześniej zapowiedział, że zamierza dokonać aneksji wszystkich 132 osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu już 1 lipca. Stanowi to 3 proc. palestyńskiego terytorium. Resztę terenów przewidzianych do aneksji przez Izrael według planu pokojowego administracji prezydenta USA Donalda Trumpa – w głównie w Dolinie Jordanu – rząd planuje formalnie włączyć po szczegółowych ustaleniach ze Stanami Zjednoczonymi.

Zarówno plany przyłączenia osiedli, jak i plan Donalda Trumpa były szeroko krytykowane przez Unię Europejską, państwa arabskie i władze palestyńskie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl