fot. twitter.com/BBN_PL/media

P. Soloch dla „DGP”: Wznawiamy dialog strategiczny z Izraelem

„To wznowienie dialogu strategicznego z szefem rady bezpieczeństwa przy premierze Izraela” – mówi we wtorkowej rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawną” Paweł Soloch, szef BBN, pytany o cel jego wizyty w Izraelu.

„Wizyta wpisuje się w ciąg dobrych relacji ośrodka prezydenckiego z Izraelem. Dochodzi do niej po spotkaniu Andrzeja Dudy z Benjaminem Netanjahu” – dodaje szef BBN.

Zapewnia też, że „te rozmowy będą kontynuowane na poziomie doradców obu przywódców”.

Paweł Soloch dopytywany, czy „wznowienie oznacza, że coś zostało zerwane”, ponieważ – jak przypomina gazeta – „wizyta miała dojść do skutku kilka miesięcy temu”.

„Przewidziana na luty wizyta została przełożona, co się zbiegło z nowelizacją ustawy o IPN” – wyjaśnia Paweł Soloch.

„Istotą naszych rozmów jest wymiana poglądów w kwestii bezpieczeństwa. Interesuje nas izraelska ocena sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w kontekście Rosji” – wyjaśnia.

„Będziemy też poruszać sprawy związane z deklaracją prezydenta o gotowości Polski do powrotu do misji ONZ na Wzgórzach Golan” – dodaje.

Paweł Soloch został także zapytany o to, czy „nie obawia się, że wysłanie polskich żołnierzy na granicę syryjską otwiera pole do prowokacji rosyjskich”. Zaznaczył, że „przy każdej misji jest pewne ryzyko”.

„Ale mamy doświadczenia obecności w tym regionie, a także możemy liczyć na przychylność władz izraelskich. Nie zakładamy, że zagrożenia będą większe od standardowych” – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” szef BBN.

PAP/RIRM

drukuj