PAP/EPA

Szef MSZ Izraela: D. Trump w poniedziałek podpisze dekret ws. Wzgórz Golan

Prezydent USA Donald Trump w poniedziałek, podczas wizyty premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Białym Domu, podpisze dekret, uznający zwierzchność państwa żydowskiego nad Wzgórzami Golan – podał w niedzielę p.o. szefa izraelskiej dyplomacji Israel Katz.

,,Jutro prezydent Donald Trump w obecności premiera Benjamina Netanjahu złoży podpis pod dekretem, uznającym zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan. Stosunki izraelsko-amerykańskie są bliższe niż kiedykolwiek” – napisał Israel Katz na Twitterze.

Reuters przypominał, że wysoki rangą amerykański urzędnik informował niedawno, że administracja USA przygotowuje dokument w tej sprawie.

W czwartek Donald Trump oznajmił na Twitterze, że ,,nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan” oraz że ma to ,,kluczowe strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Izraela i stabilności regionu”.

Izrael zajął znaczną część Wzgórz Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a następnie wcielił je administracyjnie do swego terytorium; decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową, a prawo do tego obszaru rości sobie Syria.

W 2017 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję, w której Izrael został skrytykowany za okupację Wzgórz Golan, i uważa je za terytorium okupowane.

Słowa amerykańskiego prezydenta o Wzgórzach Golan potępiła Syria, a także Rosja i Iran. Pomysł zmiany statusu tego spornego terytorium odrzuciły też rządy Niemiec i Francji, a Unia Europejska podkreśliła, że nie uznaje suwerenności Izraela nad nim.

9 kwietnia w Izraelu odbędą się wybory parlamentarne.

PAP/RIRM

drukuj