twitter.com/mblaszczak

Szef MON: Żołnierze otrzymają dodatkowe 18 tys. sztuk polskich karabinków Grot

Niedługo żołnierze otrzymają dodatkowe 18 tys. sztuk polskich karabinków Grot – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Pochodzić one będą z Fabryki Broni w Radomiu.

„Pracujemy nad umową na kolejne karabinki MSBS GROT, które pozyskamy z Fabryki Broni w Radomiu. Już niedługo żołnierze otrzymają dodatkowe 18 tys. sztuk tej doskonałej, produkowanej w Polsce broni. Wspierając polski przemysł, wzmacniamy zdolności Sił Zbrojnych” – napisał w sobotę na Twitterze min. Mariusz Błaszczak.

We wrześniu 2017 r. na kieleckich targach zbrojeniowych zwarto umowę na dostawę 53 tys. karabinków Grot C 16 FB-M1. Pierwsze partie karabinków Grot trafiły do Wojsk Obrony Terytorialnej. Nowy karabinek z czasem ma trafić także do pozostałych wojsk operacyjnych.

Karabinek został opracowany w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej. Nie jest to kolejna wersja dotychczas używanej w Wojsku Polskim broni, lecz całkowicie nowa konstrukcja, opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni w Radomiu i Wojskową Akademię Techniczną.

Rodzina karabinków znanych wcześniej pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” – komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.

PAP

drukuj