Szef KOD spotka się w Brukseli z Timmermansem

Szef Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski spotka się w środę w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem – poinformował we wtorek międzynarodowy koordynator KOD Martin Mycielski.

Kijowski, wraz z delegacją Komitetu, jest w Brukseli od poniedziałku. Dotychczas spotkał się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i przewodniczącą Zielonych w PE Rebeccą Harms. W planach ma jeszcze rozmowy z szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfredem Weberem i liderem socjalistów Giannim Pittellą.

„Chcemy rozmawiać o KOD, o naszym spojrzeniu na sytuację w Polsce, ale to, że jesteśmy tutaj, w trakcie intensywnych kontaktów KE z polskim rządem, jest przypadkowe” – powiedział Mycielski.

Kijowski w poniedziałek rozmawiał z przedstawicielami gabinetu szefa KE Jean-Claude’a Junckera. Jak relacjonował wówczas dziennikarzom, Komisja skłania się ku dialogowi z polskimi władzami i nie chce zaogniać sytuacji.

Lider KOD informuje w Brukseli o projektach, które są przygotowywane przez ruch, któremu przewodniczy. Chodzi o portal informacyjny, który ma być zalążkiem grupy mediów, oraz think tank.

We wtorek w Warszawie Timmermans spotyka się z premier Beatą Szydło oraz prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim. Cel jego wizyty to kontynuacja rozmów o możliwości rozwiązania kryzysu wokół TK. W środę Timmermans ma zdać relację w KE ze swych rozmów na cotygodniowym posiedzeniu Komisji.

Od stycznia KE prowadzi wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków.

Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl