fot. twitter.com/BBN_PL/media

Szef BBN: Polska utrzyma zaangażowanie w Eurokorpusie

Polska nie będzie redukować swojego zaangażowania w Eurokorpusie; wiąże się to ze zwiększeniem roli tej struktury w łańcuchu dowodzenia NATO – powiedział w poniedziałek PAP szef BBN Paweł Soloch.

W marcu 2017 r. MON zapowiedziało stopniową redukcję swojego wkładu w Eurokorpus przy zachowaniu statusu państwa stowarzyszonego.

„Uzgodniliśmy z ministrem obrony narodowej, że należy utrzymać polskie zaangażowanie wojskowe w dowództwie Eurokorpusu” – powiedział szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Zaznaczył, że „zwolennikiem takiego rozwiązania był prezydent Andrzej Duda, szczególnie wobec ostatniej zmiany formuły funkcjonowania Eurokorpusu i zwiększenia jego roli w łańcuchu dowodzenia NATO”.

Przypomniał, że „wstępna decyzja dotycząca stopniowej redukcji liczby polskich żołnierzy w Eurokorpusie zapadła dwa lata temu, kiedy zapowiadano, że jego misje mają się w przyszłości ograniczać do operacji o mniejszej skali prowadzonych na Południu”.

„Chcemy, żeby Eurokorpus nadal wspierał wiarygodny rozwój europejskich zdolności, dostępnych zarówno do operacji NATO, jak i UE” – powiedział Paweł Soloch przed wylotem z szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim do Paryża na rozmowy o współpracy Polski i Francji w sprawach bezpieczeństwa i obronności.

Przed dwoma laty MON poinformowało o rezygnacji Polski ze statusu ramowego – przy zachowaniu roli państwa stowarzyszonego – i zapowiedziało, że w ciągu trzech, czterech lat zredukuje zaangażowanie w tę jednostkę. Resort zapewniał wtedy, że decyzje zostały wstępnie uzgodnione z partnerami w Eurokorpusie. Decyzję uzasadniano koncentracją na zadaniach wynikających z postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie oraz zmianą charakteru aktywności Eurokorpusu.

PAP/RIRM

drukuj