PAP/EPA

Szczyt przywódców państw grupy G7

Trwa pierwszy dzień trzydniowego szczytu przywódców państw grupy G7. Główne tematy rozmów w brytyjskim Carbis Bay to odbudowa gospodarcza po pandemii, zapobieganie zmianom klimatu, wspieranie wolnego handlu   oraz pomoc krajom rozwijającym się w szczepieniach.

Na spotkanie przywódców państw grupy G7 przybył m.in. prezydent USA Joe Biden, który kontynuuje swoją pierwszą podróż zagraniczną.

Dr Jan Wiśniewski mówił w Radiu Maryja, że dla Joe Bidena jedną z ważnych kwestii jest obecnie rozwój współpracy między USA a Francją i Niemcami. Politolog wskazał, że jej celem ma być głównie zmiana stosunków tych państw wobec Chin.

– Stany Zjednoczone stawiają teraz bardzo mocno na relacje z Francją i Niemcami, żeby zmienić stosunek tych państw do Chin. Tutaj trzeba pamiętać, że Niemcy bardzo chcą współpracować gospodarczo z Chinami. Joe Biden chce w pewien sposób pozyskać te państwa po to, aby zmieniły one stosunek do Chin, oferując pewne korzyści. Na pewno odblokowanie budowy Nord Stream 2 jest taką korzyścią. Możliwe, że w dłuższej perspektywie Stanom Zjednoczonym taki układ się opłaca – ocenił dr Jan Wiśniewski.

Dla Joe Bidena szczyt G7 jest jednym z kilku spotkań podczas jego pierwszej podróży zagranicznej od czasu zaprzysiężenia na urząd prezydenta USA.

Spotkanie przywódców państw grupy G7 zakończy się w niedzielę.

RIRM

 

drukuj