Szczecin: Święto Gryfa na Zamku Książąt Pomorskich

Turniej rycerski, jarmark dawnych rzemiosł, a także przysmaki średniowiecznej kuchni będą czekały na odwiedzających szczeciński Zamek Książąt Pomorskich w najbliższy weekend. Atrakcje zorganizowano w ramach tegorocznych obchodów Święta Gryfa.

Na sobotę po południu zaplanowano główny punkt obchodów Święta Gryfa, czyli I Turniej Rycerski.

„Zapowiedziało w nim udział ponad 20 walczących, m.in. z drużyn Leo Corde ze Śląska, Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin, Bractwa Rycerzy Ziemi Międzyrzeckiej, Opolskiego Bractwa Rycerskiego, Zakonu św. Jana z Lublina i zachodniopomorskiej Roty Pieszej von Massow” – powiedział konsultant merytoryczny turnieju i Święta Gryfa Grzegorz Kuklewski z Fundacji Gloria Griffin.

Jak dodał, głównym sędzią turnieju będzie Stanisław Kula, wieloletni główny sędzia walk m.in. turniejów grunwaldzkich, sędzia liniowy lub główny w turniejach ligowych Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich.

„Podczas turnieju przeprowadzone zostaną walki jeden na jednego w pełnej oprawie heraldycznej. Przed walkami będą przedstawione męstwo, cnoty i dorobek turniejowy każdego z walczących, a wszystkiemu przyglądać i przysłuchiwać się będzie loża dam” – wyjaśnił Grzegorz Kuklewski.

Turniej to nie jedyna atrakcja święta. Odwiedzający Zamek Książąt Pomorskich zobaczą kilkadziesiąt kramów i warsztatów, a wśród nich m.in.: tkacki, garncarski, wikliniarski, kowalski i menniczy. Zaplanowano pokazy wyrobu m.in. szkła i biżuterii. Spróbować będzie można średniowiecznej kuchni.

Jak informują organizatorzy, Zamek powraca do tradycji turniejów po kilku wiekach.

Ostatnie turnieje n szczecińskim zamku odbyły się prawdopodobnie w XVI w. za panowania księcia Jana Fryderyka. Później miały tu jeszcze miejsce rycerskie potyczki, nie w formie turniejów lecz widowisk. O rycerskich gonitwach do pierścienia, jakie odbyły się na szczecińskim dworze książęcym w 1612 r. pisał Paul Friedeborn. Podobne rycerskie rozrywki z 1618 r. opisywał Filip Hainhofer. Fakty te przytacza historyk sztuki Maria Łopuch, w wydanej przez Zamek publikacji „O turniejach rycerskich na szczecińskim zamku”.

Jak mówi dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Barbara Igielska, „Od 2014 r. każdego roku obchodzimy Święto Gryfa w nawiązaniu do najstarszego zachowanego wizerunku gryfa pomorskiego na pieczęci Bogusława II, uwierzytelniającej dokument wystawiony 29 września 1214 r. Od tego roku podczas Święta Gryfa chcemy również przypominać o odbywających się także na dworze Gryfitów turniejach rycerskich”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl