Szczecin: PO ma przeprosić kandydata PiS na prezydenta miasta

Platforma Obywatelska ma przeprosić Bartłomieja Sochańskiego za słowa o tym, że kandydat PiS na prezydenta Szczecina jest zaangażowany w import rosyjskiego węgla. W środę strony zawarły przed sądem ugodę.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Szczecina Bartłomiej Sochański złożył we wtorek do sądu wniosek w trybie wyborczym o sprostowanie i przeprosiny.

„Dotyczy kłamliwego oświadczenia, które zostało dziś opublikowane w <<Gazecie Wyborczej>>, jakobym handlował węglem z Rosji dotowanym przez Putina. Takie wstrząsające oświadczenia zamieściła +Gazeta Wyborcza+ w ślad za posłami PO i będą musieli autorzy takiego oświadczenia kłamliwego i oszczerczego w trybie wyborczym za to odpowiedzieć” – powiedział Bartłomiej Sochański w filmie opublikowanym na swoim profilu na Facebooku.

„Strony zawarły ugodę. Platforma Obywatelska zdecydowała się przeprosić” – poinformował PAP w środę rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Tomasz Szaj.

PO ma umieścić przeprosiny w internecie o godz. 15 – podał na swojej stronie facebookowej Bartłomiej Sochański.

„Zdecydowałem się zawrzeć ugodę, bo mimo skali pomówienia, sądzę, że zgoda buduje, a ponadto wolę spędzić ostatnie dni kampanii z mieszkańcami Szczecina, a nie na sali sądowej” – napisał.

Poseł PO Cezary Tomczyk powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej w Sejmie, że Bartłomiej Sochański „jest współwłaścicielem firmy obsługującej import do Polski rosyjskiego węgla”.

„Jak to się ma do deklaracji tego rządu, który z jednej strony uważa, że rosyjski węgiel to zło, z drugiej strony na swoich listach ma Sochańskiego, który w tym procederze bierze czynny udział?” – powiedział Cezary Tomczyk.

Dodał, że „tylko dzięki firmie” Bartłomieja Sochańskiego, która „obsługuje import do Polski rosyjskiego węgla”, prawie 200 tys. ton tego surowca „zostało sprowadzone do naszego kraju”.

Posłowie PO Norbert Obrycki i Arkadiusz Marchewka podczas środowej konferencji prasowej w Szczecinie po zawarciu ugody, nazwali wpis na Facebooku Platformy dotyczący Bartłomieja Sochańskiego „niefortunnym”; pokazali jednak karty statków transportujących rosyjski węgiel, które – jak powiedzieli – obsługuje agencyjnie firma, w której udziały ma Bartłomiej Sochański. Podczas konferencji posłowie zadawali pytania o rolę Bartłomieja Sochańskiego w przedsiębiorstwie.

PAP/RIRM

drukuj