Szczątki 23 ciał znaleziono na terenie b. niemieckiego obozu Gross Rosen

Szczątki około 23 ciał znaleziono na terenie byłego niemieckiego obozu Gross Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. Obecnie znajduje się tam muzeum.

Na masowy grób trafiono w czasie zaplanowanych prac konserwatorskich. Biorą w nim udział specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej.

Miejsce, jako zbiorową mogiłę, wskazał w swoich zeznaniach były więzień obozu. Odkrycie jest efektem wielu lat pracy prokuratorów IPN-u. Obecne postępowanie zostało wznowione 30 sierpnia.

Pierwszy etap prac na terenie b. niemieckiego obozu w Rogoźnicy zakończy się dzisiaj. Decyzję o dalszych pracach podejmie prokurator poinformowała dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora wrocławskiego oddziału IPN.

Na miejscu pracuje nadal ekipa archeologów pod nadzorem naszego prokuratora w asyście policji. Do tej pory możemy mówić, że znajduje się ok. 23 osób na tym odcinku mogiły, który jest odkryty. Ta liczba się powiększa. Może to być nieprecyzyjne. Może to być 24, bo wciąż pod warstwą ziemi odkrywane są czaszki. Prokurator podejmie decyzję razem z ekipą archeologów, kiedy rozpoczną kolejne odkrycia – powiedziała dr Katarzyna Pawlak-Weiss.

Prace na terenie byłego niemieckiego obozu Gross Rosen prowadzone zostaną do czasu wydobycia ostatnich szczątek. Mogą potrwać nawet rok.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl