fot. PAP/EPA

Szantaż gazowy. Rosja kolejny raz planuje wyłączenie gazociągu Nord Stream 1

W Niemczech pojawiają się pomysły, by uruchomić drugą nitkę gazociągu północnego, na czym suchej nitki nie zostawił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Niemcy chcą napełnić swoje magazyny gazu przed zimą w 95 procentach. Ma się to stać do 1 listopada.

 To cel, który w rozmowie z portalem „Berliner Zeitung” Klaus Mueller, szef Federalnej Agencji ds. Sieci, określił jako trudny do osiągnięcia. Prognozuje, że przed Berlinem co najmniej dwie trudne zimy. W napełnianiu magazynów już teraz Niemcom próbuje przeszkodzić Rosja. „Tagesspiegel” zapowiada, że od 31 sierpnia do 2 września całkowicie wyłączony ma zostać gazociąg Nord Stream 1. Gazprom jako oficjalny powód podaje prace konserwacyjne, ale nikt nie ma wątpliwości, że to kolejna odsłona szantażu gazowego.

– Im dłużej państwo terrorystyczne pozostaje na europejskim i światowym rynku energii, tym dłużej utrzymuje się brak stabilności na tym rynku – mówił Wołodymyr Zełenski.

W Niemczech są politycy gotowi, by w myśl własnego interesu, na nowo szukać porozumienia z Rosją. Już nie w SPD, która zrobiła wiele, by w sprawie Ukrainy być postrzeganą jako hamulcowy w polityce niemieckiej, ale także w FDP, partii współrządzącej krajem. Szerokim echem odbiły się słowa wiceprzewodniczącego ugrupowania.

 – Powiem to wyraźnie: powinniśmy jak najszybciej otworzyć Nord Stream 2, aby zapełnić nasze magazyny gazu na zimę – zwrócił uwagę Wolfgang Kubicki, wiceprzewodniczący FDP.

 W myśl tego scenariusza po napełnieniu magazynów Nord Stream 2 miałoby zostać zamknięte. Wiceprzewodniczący FDP usprawiedliwiał takie działania ratowaniem niemieckiego przemysłu i próbą zapewnienia ciepła na zimę. W Kijowie te słowa zostały odebrane jako „uzależnienie”.

 – To przypomina uzależnienie od narkotyków, gdy człowiek mówi: tylko ten jeden ostatni raz, nie zdając sobie sprawy z tragicznych konsekwencji każdego >>ostatniego razu<<. Uzależnienie od gazu z Rosji zabija – powiedział Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Prezydent Ukrainy na propozycji płynącej z Niemiec nie zostawił suchej nitki.

 – Słyszymy absurdalne stwierdzenia, że można coś zrekompensować rurociągiem Nord Stream 2. Rurociągi są potrzebne Rosji tylko do dostarczania problemów Europie, a nie do pomagania nikomu w zdobyciu gazu – zaakcentował.

Ukraiński przywódca podkreślił, że tylko uniezależnienie się pełne od rosyjskiego gazu pozwoli Europejczykom ze spokojem czekać na każdą kolejną zimę. Niemcy szukają nowych kontraktów. Jednak według mediów, już teraz porażką zakończyły się negocjacje z Katarem. Gaz z tego kraju ma popłynąć do Włoch.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl