fot. PAP/EPA

Syria podpisała duże kontrakty z Iranem na dostawę żywności i leków

Damaszek podpisał z Teheranem, swym najważniejszym sojusznikiem w regionie, duże kontrakty na dostawę żywności i leków – poinformowała we wtorek irańska agencja Sana.

Według irańskich źródeł rządowych, cytowanych przez AFP, „kontrakty zostały podpisane w ubiegłym tygodniu i mają zapewnić dostawy na syryjski rynek wszelkiego rodzaju dóbr”. Syryjska telewizja poinformowała, że Damaszek podpisał „znaczącego kontrakty”, dzięki którym Iran pokryje zapotrzebowanie Syrii na leki, żywność oraz inne dobra.

Syria jest objęta międzynarodowymi sankcjami, wymierzonymi w osoby i instytucje związane z reżimem prezydenta Baszara el-Asada; obejmują one również transakcje handlowe i finansowe.

W ostatnich tygodniach Damaszek miał kłopoty z kupnem produktów żywnościowych; zorganizował przetargi na dostawy cukru, mąki, ryżu i pszenicy, ale nie udało mu się dokonać żadnych zakupów. Iran otworzył w maju dwie linie kredytowe dla Damaszku opiewające na 4 mld dol., a w lipcu jeszcze jedną linię, wartą 3,6 mld dol.

PAP

drukuj