fot. PAP/Leszek Szymański

Święto Wojska Polskiego

W środę mija 98. rocznica Bitwy Warszawskiej, która jest jednocześnie Świętem Wojska Polskiego. To dzięki heroicznej walce polskich żołnierzy oraz poświęceniu całego społeczeństwa odradzająca się Rzeczypospolita uchroniła Europę i świat przed czerwonym totalitaryzmem.

Uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się we wtorek od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem w Warszawie.

– Spotykamy się w przeddzień Święta Wojska Polskiego. Święta, które nawiązuje do wielkiej victorii Wojska Polskiego w 1920 roku. To była bitwa, która została zaliczona do tych bitew, które przesądziły o losach świata – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON.

Minister wręczył odznaczenia i wyróżnienia żołnierzom oraz pracownikom resortu. Podarował także akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

– Chciałbym podziękować żołnierzom, którzy służą Polsce, Polakom. Szczególnie tym, którzy narażają swoje życie i zdrowie, aby pomagać innym – akcentował Mariusz Błaszczak.

W środę tuż po godzinie 7.00 minister obrony w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej przybędzie do Ossowa, gdzie złoży kwiaty przed pomnikiem ks. Ignacego Skorupki i przedstawi informacje na tematu budowy muzeum Bitwy Warszawskiej, którego do dziś w Warszawie nie ma.

Główne uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczną się o 9.00 Mszą Świętą za Ojczyznę w katedrze polowej. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem najwyższych władz Polski odbędzie uroczysta zmiana warty oraz złożenie wieńców. Godzinę później Wisłostradą, na lewym brzegu Wisły, przejdzie uroczysta defilada, w której będzie można zobaczyć współczesny sprzęt wojskowy, grupy rekonstrukcyjne oraz delegacje żołnierzy armii krajów sojuszniczych.

Przy okazji Święta Wojska Polskiego minister Mariusz Błaszczak odniósł się dziś także do informacji o ewentualnym zakupie australijskich fregat.

– Dysponujemy dziś fregatami, które są podobne do fregat australijskich, ale są o kilkanaście lat starsze – stwierdził minister.

– Nikt nie zamierza rezygnować z programu budowy okrętów w polskich stoczniach – dodał Mariusz Błaszczak.

Do końca tego roku resort obrony chce wydać kolejne pieniądze na sprzęt dla wojska.

– Jesteśmy zaawansowani, jeżeli chodzi o prace związane z negocjacjami w sprawie sprzętu dla Wojska Polskiego. Negocjacje są w fazie zaawansowanej, a więc spodziewamy się, że taki finał osiągniemy – poinformował szef MON.

Jutrzejsze uroczystości zakończy piknik rodzinny na błoniach Stadionu Narodowego, którego atrakcją będzie wystawa sprzętu bojowego.

O godzinie 17.00 na placu marszałka Piłsudskiego będzie można zapoznać się z pracami archeologów IPN i wziąć udział w grach historycznych. O 20.30 odbędzie się koncert, widowisko-muzyczne „Wolność we krwi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj