Święto Krzyży w Hiszpanii

W wielu miejscowościach Hiszpanii, a szczególnie w Andaluzji, na ulicach i placach stanęły pięknie przyozdobione krzyże. Trwa tzw. święto Krzyży lub “święto krzyża majowego”. Obchodzone jest ono także w Ameryce Łacińskiej.

Święto Krzyży ma długą tradycję. Upamiętniało nie tylko znalezienie krzyża przez św. Helenę, ale także zwycięstwo wiary chrześcijańskiej po rekonkwiście. Ponadto mieszkańcy prosili Boga o błogosławieństwo i obfite plony. Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w Hiszpanii –żywa i soczysta zieleń pól łączy się z bogactwem różnokolorowych kwiatów.

W Andaluzji to przede wszystkim wszechobecna buganvilla, która zdobi krzyże, jakie od kilku dni pojawiły się na placach i ulicach. W miejscowości Feria koło Badajoz jest ich aż siedemdziesiąt. Dzisiaj wieczorem w wielu miejscowościach odbędą się uroczyste procesje.

Święto Krzyży jest szczególnie uroczyste i piękne w Granadzie, gdzie według tradycji w 1625 r. mieszkańcy wznieśli alabastrowy krzyż w dzielnicy św. Łazarza. Uczcili to tańcami, dobrym jedzeniem i winem. Z czasem zwyczaj wznoszenia przyozdobionych krzyży na początku maja pojawił się także w innych dzielnicach miasta. Najpiękniejszy otrzymuje specjalną nagrodę. Główne uroczystości Święta Krzyży odbywają się trzeciego maja.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt


Galeria:

drukuj