Święto Krajowej Administracji Skarbowej

W piątek obchodziliśmy wspomnienie świętego Mateusza Ewangelisty, który jest patronem funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Centralne obchody dnia KAS odbyły się w Rzeszowie.

Krajowa Administracja Skarbowa miała powstać już w 2005 roku. Wtedy się to nie udało. Do projektu Prawo i Sprawiedliwość wróciło po wyborach w 2015. Założenie było proste. Skonsolidowanie Administracji Skarbowej, Służby Celnej oraz Urzędów Kontroli Skarbowej.

– Były to 3 służby niezależne, które nie dzieliły się szybko swoimi informacjami. Niestety wykorzystywały to grupy przestępcze – mówił szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.

Straty budżetu państwa z tego powodu były ogromne.

– Przez te osiem lat niestety do budżetu państwa nie trafiło 262 mld złotych -zaznaczył Marian Banaś.

W momencie, gdy powstała Krajowa Administracja Skarbowa sytuacja, zmieniła się diametralnie.

– Luka podatkowa w VAT, która wynosiła w 2013, 2014, 2015 r. prawie 26% została zmniejszona do poziomu 14%. Niżej niż średnia Unii Europejskiej – podkreślił Marian Banaś.

W 2017 roku do budżetu trafiło dodatkowe 42,5 miliarda złotych.

– Za te pieniądze można wybudować autostradę od przemyśla do Szczecina – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

KAS ukróciło działalność mafii paliwowej. Spadła też nielegalna sprzedaż leków, papierosów i alkoholu.

– Dzięki KAS i jej pracownikom maleje szara strefa, eliminowana jest nieuczciwa konkurencja, ale za to wspierani są przedsiębiorcy uczciwi. Szczególnie przedsiębiorcy polscy – zaznaczył Marek Kuchciński.

KAS wyłapuje na granicy podróbki; niebezpieczne towary, na przykład zabawki bez certyfikatów oraz szczególnie chronione gatunki zwierząt. Chroni też obywateli przed terrorystami oraz przestępcami próbującymi przerzucać broń i materiały wybuchowe – wyjaśnił zastępca szefa KAS, nadinspektor Piotr Walczak.

– Jeśli przemytnikowi, terroryście uda się przekroczyć naszą granicę, on może swobodnie bez kontroli dojechać do oceanu atlantyckiego – zwrócił uwagę nadinsp. Piotr Walczak, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Piątkowe uroczystości w Rzeszowie poprzedziła Msza św. Przewodniczył jej ks. abp Andrzej Dzięga. W homilii metropolita szczecińsko-kamieński podkreślił, że pracownicy KAS stają w służbie dobra.

– Tylko prośba, żebyście pomedytowali czasami o św. Mateuszu. Żeby w tym wszystkim nie zatrzymać się tylko na samych procedurach, operacjach i rozliczeniach – miłość mieć do człowieka, miłość mieć do narodu. Miłość mieć do ziemi i polskich spraw – podkreślił ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

W trakcie uroczystości Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie otrzymała sztandar. Wręczone zostały też odznaczenia i awanse.

TV Trwam News/RIRM

drukuj