fot. PAP/Artur Reszko

Święta Bożego Narodzenia obrządków wschodnich

Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą w poniedziałek wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Według kalendarza juliańskiego przypada ona 13 dni po świętach obrządku łacińskiego.

Specjalne życzenia dla wszystkich chrześcijan obrządków wschodnich przekazał dziś Ojciec Święty Franciszek.

– Szczególnie myślę o braciach Kościołów wschodniego katolickiego i prawosławnych, z których wiele obchodzi jutro Boże Narodzenie. Życzymy im i ich wspólnotom światła i pokoju Chrystusa Zbawiciela – zaznaczył Papież.

– Dla wszystkich nas – niezależnie od tego, czy jesteśmy w tradycji wschodniej czy zachodniej – Święta Bożego Narodzenia to spotkanie z Bogiem, który przychodzi na świat w ludzkim ciele, aby rozpocząć dzieło zbawienia – mówił biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej ks. bp Włodzimierz Juszczak OSBM.

To ważne szczególnie dziś, kiedy wielu z nas gubi prawdziwy sens świąt Bożego Narodzenia.

– My wszyscy życzymy sobie tego samego – żebyśmy przyjęli z wiarą przyjście Pana Boga na świat. I na tym wszystkim, co on nam zostawił – na tym Jego duchowym testamencie, który jest zapisany w Ewangeliach, budowali nasze życie społeczne i kulturalne, nasze stosunki międzyludzkie i oczywiście patrzyli w przyszłość, bo przyszłość dla wszystkich jest jedna: stanąć przed obliczem Boga – podkreślał metropolita przemysko-warszawski ks. abp Eugeniusz Popowicz.

Boże Narodzenie w Kościele obrządku wschodniego ma szczególną i bardzo bogatą oprawę liturgiczną i obrzędową.  Przesłanie i radość świąt dla wszystkich chrześcijan jest jednak taka sama – to narodzenie Zbawiciela.

TV Trwam News

drukuj