fot. Joanna Kruczyńska/diecezja-torun.pl

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego; święto tych, którzy poświęcili swe życie służbie Bogu

W sobotę – w święto Ofiarowania Pańskiego – obchodziliśmy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu szczególnie warto modlić się za tych, którzy swoje życie oddali służbie Panu Bogu.

To prawdziwe modlitewne serce diecezji toruńskiej.

– Zapewniamy o pamięci w sercach naszych o was i na znak, że jesteśmy sercem bardzo blisko i dziękujemy wam serdecznie przesyłamy wam buziaka – siostry Karmelitanki Bose z Łasina modlą się codziennie za sprawy diecezji, ale też całej naszej Ojczyzny.

Wyrazem wdzięczności za ich posługę jest obchodzony Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia w sposób szczególny pamiętamy o osobach, które swoje życie oddały służbie Panu Bogu.

– Życie konsekrowane nie jest przetrwaniem, jest nowym życiem. Jest to żywe spotkanie z Panem w Jego ludzie. Jest to powołanie do wiernego posłuszeństwa każdego dnia i do niezwykłych niespodzianek Ducha. Jest to wizja tego, co warto wziąć w ramiona, by mieć radość: Jezusa – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek sprawował w Watykanie Mszę św. z udziałem przedstawicieli Instytutów Życia Konsekrowanego i Wspólnot Życia Apostolskiego. Podkreślał, że życie osób konsekrowanych rodzi się i rozkwita w Kościele, w którym wspólnotę tworzą wszyscy razem, bez względu na wiek.

– Życie konsekrowanych dojrzewa, gdy młodzi i starsi idą razem, gdy młodzi znajdują korzenie, a starsi przyjmują owoce. Natomiast przeżywa stagnację, gdy idziemy samotnie, gdy pozostajemy skoncentrowani na przeszłości lub pędzimy naprzód, aby spróbować przeżyć – zaznaczył Ojciec Święty.

To ważne szczególnie we współczesnym świecie, który potrzebuje dziś świadectwa osób konsekrowanych – podkreślał podczas Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp Wiesław Śmigiel.

– Dzisiaj dziękujemy osobom konsekrowanym, bo one w świecie są znakiem decyzji, wyboru – wyboru Boga. I to takiego wyboru na całe życie. Znakiem tego wyboru jest strój duchowny, jest habit. Znakiem tego wyboru jest codzienna modlitwa. Znakiem tego wyboru są codzienne decyzje. Świat bardzo potrzebuje takiego świadectwa – zaznaczył ks. bp Wiesław Śmigiel.

Tego świadectwa potrzebuje dziś szczególnie młody człowiek – wskazał przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ks. bp Jacek Kiciński.

– To właśnie osoby konsekrowane wskazują ludziom młodym, że życie tu, na ziemi, jest pielgrzymką i to życie trzeba jak najlepiej wykorzystać. Dlatego są obecni w ich codzienności i starają się towarzyszyć w ich codziennym trudzie – zwracał uwagę ks. bp Jacek Kiciński.

Ks. Przemysław Kawecki, wychowawca młodzieży, wskazał, że dzisiejsze młode pokolenie wraz z rozwojem technologii coraz bardziej odchodzi od budowania prawdziwych i trwałych relacji z drugim człowiekiem. Pomocą – jak dodał salezjanin – ma być tu rozmowa.

– Czy to będzie taka rozmowa jak towarzyszenie duchowe czy spowiedź. Młodzi ludzie, którzy czasami wyglądają na dziwnych w takich rozmowach bardzo świetnie się odnajdują i takich rozmów potrzebują. I my do tego jesteśmy, żeby dać im czas i możliwość wygadania się, bo często rodzice z różnych powodów tego czasu np. nie znajdują – mówił ks. Przemysław Kawecki.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił św. Jan Paweł II w 1997 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl